Hamburg ; Wiedereršffnung der Hauptkirche St. Katharinen noch jahrelanger Sanierung .

Niemcy: ekumeniczna modlitwa w intencji ofiar zamieszek G20

„Musimy się nauczyć marzyć o innym świecie” – powiedział katolicki biskup stolicy Barbadosu – Bridgetown, Charles Jason Gordon podczas modłów 8 lipca w głównej świątyni Hamburga – kościele św. Katarzyny.

W cieniu rozruchów, towarzyszących obradującemu w Hamburgu szczytowi G20 przedstawiciele Kościołów modlili się podczas specjalnego nabożeństwa ekumenicznego o sprawiedliwy świat. W kazaniu bp Gordon napiętnował niesprawiedliwość. „Ta ziemia kryje w sobie wystarczająco dużo surowców, żeby nikt nie żył w nędzy, a mimo to pozwalamy działać systemowi, produkującemu nieustannie bogactwo dla niewielu i ubóstwo dla mas” – stwierdził 62-letni hierarcha. Zaapelował, aby ludzie nauczyli się marzyć o świecie, w którym żadnego narodu nie będą przygniatały zadłużenia.

Fot. EPA/CLEMENS BILAN

Zamieszki, do jakich doszło w czasie trwania spotkania na szczycie przywódców 20 najsilniejszych gospodarczo państw świata, potępiło wielu duchownych. „Jesteśmy wstrząśnięci i oburzeni przemocą i zniszczeniami, jakich na ulicach Hamburga dokonywali zamaskowani sprawcy przemocy” – powiedziała miejscowa ewangelicka proboszcz Ulrike Murmann. Podkreśliła, że nabożeństwo w kościele św. Katarzyny stanowi „znak pokoju” i sprzeciwu wobec przemocy, do jakiej doszło.

Fot. EPA/ARMANDO BABANI

Podczas nabożeństwa modlono się zarówno o sprawiedliwość na świecie, jak i o podejmowanie odpowiedzialnych decyzji przez uczestniczących w G20 szefów państw i rządów. Jako symbol istnienia niesprawiedliwości na świecie uczestnicy nabożeństwa przynieśli przed ołtarz druty kolczaste i opakowania po broni i amunicji. Natomiast na znak nadziei ustawili wielkiego, drewnianego gołąbka pokoju. Organizatorem nabożeństwa była utworzona przed G20 Grupa Robocza Kościołów Chrześcijańskich Hamburga na rzecz sprawiedliwego budowania świata. Uczestniczyli w nim m.in. katolicki arcybiskup Hamburga Stefan Heße, ewangelicka biskupka Kirsten Fehrs i jedna z 8 przewodniczących Komitetu Naczelnego Światowej Rady Kościołów Agnes Abuom.

Fot. Arch. katharinen-hamburg.de

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze