Fot. PAP/EPA/FILIP SINGER

Niemieccy biskupi wstrząśnięci zamachem na synagogę w Halle

3 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.
Niemieccy biskupi katoliccy są wstrząśnięci wiadomościami o strzelaninie przed synagogą w Halle i wyrażają solidarność ze wspólnotą żydowską swego kraju. W środę 8 października od strzałów z pistoletu maszynowego oddanych przed synagogą zginęły dwie osoby, dwie inne zostały ranne.

Atak w Halle potępił w ostrych słowach przewodniczący Niemieckiej Konferencji Biskupów, kard. Reinhard Marx. „Jestem przerażony i wstrząśnięty tym atakiem”, oświadczył kard. Marx. Zbrodniarze chcieli zaatakować synagogę w Halle i spowodować rozlew krwi w największe święto żydowskie.

>>>Papież modlił się za ofiary zamachów w Halle

– Solidaryzujemy się z naszymi żydowskimi obywatelkami i obywatelami. Na antysemityzm, na ślepą przemoc nie ma miejsca w naszym społeczeństwie – stwierdził kategorycznie przewodniczący niemieckiego episkopatu i dodał: „Zwłaszcza w tym czasie łączymy się w modlitwie z Żydami w naszym kraju, naszymi braćmi i siostrami”.

Fot. PAP/EPA/CLEMENS BILAN


„Jestem wstrząśnięty wiadomościami z Halle”, napisał na Twitterze kard. Rainer Maria Woelki. „Módlmy się za ofiary i ich bliskich, wspólnie pracujmy nad tym, aby Żydzi w Niemczech nigdy nie musieli się bać” – dodał arcybiskup Kolonii.

>>>Dramat w Halle

Także na Twitterze arcybiskup Berlina Heiner Koch napisał: „Jestem zrozpaczony, że nadal Żydzi nie mogą u nas żyć w pokoju i bez obaw. Łączę się w bólu z naszymi żydowskimi sąsiadami”. Abp Koch zapewnił też, że „nie dopuścimy , aby jakiekolwiek formy nienawiści, zwłaszcza wobec judaizmu, osiągnęły swój cel dzieląc społeczeństwo”.

For. PAP/EPA/FILIP SINGER


Wstrząśnięci zajściami przed synagogą są też katolicki biskup Magdeburga Gerhard Feige oraz ewangelicki biskup tego regionu Friedrich Kramer. Bp Feige, który pochodzi z Halle, nazwał „ludzką katastrofą” fakt, że żydzi w Niemczech nie mogą żyć w pokoju i spokojnie obchodzić święto pojednania Jom Kippur. Hierarcha wyraził nadzieję, że „ten ohydny akt zostanie wyjaśniony z całą konsekwencją”. Ewangelicki biskup Kramer stwierdził, że to, do czego doszło przed synagogą w Halle jest czynem „obrzydliwym i nie do zniesienia”. Podkreślił, że wszyscy ludzie dobrej i pokojowej woli mają obowiązek „występować przeciwko atmosferze nienawiści i wszelkiej przemocy”.

Za ofiary strzelaniny przed synagogą w Halle modlił się też papież Franciszek. Jak poinformowało biuro prasowe Stolicy Apostolskiej, ojciec święty modlił się w ich intencji na zakończenie trzeciego dnia Zgromadzenia Specjalnego Synodu Biskupów dla Amazonii. Także w godzinach porannych tego dnia, rozpoczynając obrady papież modlił się za wspólnotę żydowską, która 8 października obchodziła święto Jom Kippur – Dzień Pojednania – jedno z najważniejszych, najbardziej uroczystych religijnych świąt żydowskich.

Do ataku w Halle doszło w czasie żydowskiego święta Jom Kipur, gdy w synagodze zebrało się na modlitwy ok. 80 osób. Wieczorem poinformowano, że sprawca działał w pojedynkę, został zatrzymany przez policję, Jest to 27-letni Niemiec powiązany z neonazistami.

Zobacz także
Wasze komentarze