Nieustanna litania do Wszystkich Świętych. Złóż intencję!
Jak mówią organizatorzy – to jedyne takie wydarzenie religijne w Polsce. Przyznać trzeba, że nietypowe. I warte zauważenia, warte tego, żeby wziąć w nim udział. A dla tych, którzy nie będą jutro w Warszawie, warte zastanowienia. Dlaczego? Bo by uwielbić wszystkich (pomyślimy właśnie, że wszystkich!) Świętych, potrzeba chyba ekstraordynaryjnych działań, prawda?
Trochę się teraz do Ciebie – Drogi Czytelniku – uśmiecham. Jednak dlaczego raz nie zrobić czegoś inaczej? Odejść od rutyny i przyzwyczajeń, tych wygodnych, tych nie wymagających od nas większego wysiłku. Przyznajmy się… w życiu religijnym też takie mamy.
W warszawskiej parafii Wszystkich Świętych (na Placu Grzybowskim), w wigilię święta, czyli 31 października, przez cały dzień wierni (parafianie i goście) będą modlić się w nieustającej litanii. Do tej modlitwy zaprasza Pallotyńska Fundacja Misyjna Salvatti.
Sprawdź, czy ich znasz!
Jak zapowiadają organizatorzy, „Litania będzie niezwykła, bo ujmiemy w niej wszystkich, którzy zostali przez Kościół ogłoszeni świętymi, będziemy wzywać mało znanych i zupełnie nieznanych świętych, by orędowali za nami w niebie”. Może warto więc przekonać się, ilu ludzi, ile osób z krwi i kości, tak zwanych zwykłych śmiertelników, doszło przed nami przed oblicze Pana! Czy wiesz – Czytelniku – kto jest patronem chorych? Kto patronem od spraw beznadziejnych? A kto patronką nadziei, a kto Światowych Dni Młodzieży w Panamie?
Specjalnie na ten dzień muzykę skomponował ks. Andrzej Daniewicz, który w 2005 r. założył chrześcijański zespół rockowy „La Pallotina”. Przez cały dzień w kościele będzie wystawiony Najświętszy Sakrament. Reżyser Grzegorz Boniecki zapowiada subtelną grę świateł i całą oprawę uroczystości. Wszystko ma nastrajać do modlitwy.
Uroczystość Wszystkich Świętych jest dniem radosnym!
Przypominają organizatorzy. Kościół katolicki zachęca wtedy, by szczególnie zaprzyjaźnić się z naszymi świętymi patronami. Warto zauważyć ich obecność w naszym życiu i nie zapominać, że możemy ich prosić o wsparcie w naszej codzienności. Tak po prostu. Wtedy, gdy coś nas trapi, gdy do czegoś dążymy, o co się bardzo staramy albo gdy po prostu chcemy z kimś „porozmawiać”. Bo właśnie to oznacza „świętych obcowanie”, w co wyznajemy wiarę podczas niedzielnej Mszy Świętej. Często niestety – przepraszam za kolokwializm – odklepujemy te formułki i nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, co mówimy, kogo wspominamy.
Świętych obcowanie
Obcowanie świętych lub społeczność świętych (łac. communio sanctorum) to dogmat wiary chrześcijańskiej. Według niego rzeczywistość Kościoła to święta komunia, wspólnota. Jak wyjaśniał św. Nicetas: sam Kościół jest komunią świętych, świętych obcowaniem. Świętymi określeni są tu nie tylko chrześcijanie zmarli w opinii świętości i następnie kanonicznie ogłoszeni świętymi, ale wszyscy ci, którzy przez chrzest przyjęli świętość Chrystusa i zostali włączeni w Ciało Chrystusa.
Organizatorzy zapewniają: „Zamierzamy wykorzystać różne style muzyczne i interpretacje – by Wszyscy Święci śpiewali razem z nami”. A przez stronę salvatti.pl można złożyć intencję, która będzie złożona w czasie jutrzejszej modlitwy w parafii Wszystkich Świętych w Warszawie. Módlmy się więc! I obcujmy z naszymi patronami, braćmi i siostrami na górze!
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |