NIGERIA / GBOKO 14/00002 Building a chapel at St Francis’ School for the Deaf and the Blind, Vandeikya, run by the Handmaids of the Holy Child Jesus: The children during Christmas party under the trees, December 2014

Nigeria: Boko Haram uwolniło ponad 80 uczennic

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Islamiści z ugrupowania Boko Haram uwolnili 82 uczennice, uprowadzone w kwietniu 2014 roku z liceum w Chibok na północnym wschodzie Nigerii – poinformował w sobotę nigeryjski rząd.

Jak podano w oświadczeniu, dziewczęta uwolniono w zamian za wydanie „niektórych spośród przetrzymywanych przez nigeryjskie władze bojowników Boko Haram”.

Dżihadyści z Boko Haram

Cytowane przez CNN źródło w nigeryjskim rządzie poinformowało, że dziewczęta przebywają obecnie w miejscowości Banki w pobliżu granicy Nigerii z Kamerunem. Stamtąd – według stacji – mają wkrótce zostać przewiezione do stolicy Nigerii, Abudży, gdzie przejdą badania lekarskie i spotkają swych bliskich.

To już drugi raz, kiedy negocjacje nigeryjskich władz z porywaczami doprowadziły do uwolnienia większej grupy dziewcząt – zauważa agencja Associated Press. W październiku ubiegłego roku islamiści z Boko Haram uwolnili 21 uczennic. Wcześniej w maju wolność odzyskała jedna zakładniczka.

W kwietniu 2014 roku bojownicy Boko Haram zaatakowali w nocy liceum w Chibok i uprowadzili 276 dziewcząt w wieku od 12 do 17 lat. Ponad 50 z nich udało się uciec kilka godzin po porwaniu, wyskakując z ciężarówek, którymi je wieziono. Później się ukrywały.

Ostatecznie w ręce porywczy trafiło 219 uczennic. Łącznie w niewoli pozostaje jeszcze 115 uczennic. Sprawa uprowadzenia nigeryjskich licealistek przyciągnęła uwagę całego świata i spotkała się z międzynarodowym potępieniem.

Nigeria: Boko Haram uwolniło ponad 80 uczennic
6 (100%) 1 ocen.

Zobacz także
Wasze komentarze