fot. rozaniecrowerowy.pl

Nowość: rowerowy różaniec. By modlić się i jechać

To może być hit! Rowerowy różaniec to pomysł na połączenie jazdy na rowerze z modlitwą różańcową. Podczas rekreacji, sportu, drogi do pracy czy szkoły możemy odmawiać dziesiątkę różańca. Z wyglądu ten  powiedzmy  gadżet przypomina dzwonek rowerowy albo manetkę zmiany przerzutek. 

Pierwszy rowerowy różaniec pokazano dwa dni temu i w bardzo krótkim czasie zwrócił uwagę  wielu osób.
„Pewnego wiosennego popołudnia wracałem z pracy do domu na rowerze – jak zwykle  o tej porze roku. Minąłem po prawej stronie Belweder i wjechałem na ścieżkę rowerową wiodącą wzdłuż Alei Ujazdowskich. Wyciągnąłem z kieszeni różaniec i, chwyciwszy go prawą ręką, powoli zacząłem odmawiać kolejne „Zdrowaś Mario”. Różaniec jest długi i zaplątał się w dźwignię prawego hamulca (samo trzymanie różańca w palcach także nie ułatwia szybkiego hamowania). Gdy dojechałem do kolejnej przecznicy, rowerowe światło zielone zamieniło się na czerwone. Przycisnąłem dźwignię lewego hamulca, ale rower tylko nieznacznie zmniejszył prędkość. Starałem się użyć prawego hamulca, ale sznur różańca przewinięty przez rękę moją i rączkę hamulca skomplikował sprawę… Hamować się nie dało. Rower musiałem położyć na prawym boku, ratując w ten sposób swoje życie lub zdrowie” – tak niebezpieczną historię ze swojego życia opisuje twórca różańca Franciszek Rakowski. 

Jak wspomina, gdy później jechał do domu, zaświtał mu w głowie pomysł. A gdyby tak używać różańca rowerowego podobnego do dzwonka, takiego, który nie blokowałby hamulca i dawał znacznie większe bezpieczeństwo i wygodę? Gdy wrócił do domu, zajrzał do Internetu i szukał podobnego… gadżetu. Nic takiego jednak nie było. Pomyślał więc, że najwyższa pora, aby coś takiego zrobić. „Postanowiłem wykonać różaniec rowerowy dla siebie i dla kilku znajomych. Miałem już w głowie zalążek projektu” – mówi dla misyjne.pl.  

fot. rozaniecrowerowy.pl


Od pomysłu do realizacji minęły cztery lata

Jednym z kluczowych momentów było dołączenie się do prac nad różańcem Janka Buczka, absolwenta wzornictwa przemysłowego na ASP. Panowie razem opracowali kilkanaście prototypów w różnych technologiach: z metalu, z plastiku i z drewna. Pewnego dnia cel został osiągnięty, zapadła decyzja biznesowa: zamawiamy formę wtryskową i zaczynamy produkcję dla tysięcy użytkowników – już nie tylko dla najbliższych.

By zacząć się modlić i by zacząć jeździć
Różaniec rowerowy to wynalazek nie tylko dla modlących się rowerzystów. „Chciałbym, aby był zachętą dla tych, którzy modlą się na różańcu, a nie są cyklistami – aby zaczęli jeździć na rowerze, oraz dla tych, którzy wprawdzie jeżdżą na rowerze, a nie modlą się na różańcu, aby zaczęli się modlić. Jednym słowem, mam nadzieję, że będzie pomocny wielu, którzy szukają sposobności i czasu do modlitwy” – mówi Franciszek Rakowski. 

Pytania o formę i przepisy
Zapytaliśmy kilku księży, co o tym myślą. Ksiądz Andrzej Draguła (teolog, publicysta) podchodzi do pomysłu z dużą rezerwą. Podkreśla, że różaniec jest modlitwą medytacyjną, a nie zaliczeniową i że przecież nie chodzi w niej o to, by różaniec „odmówić”, ale rozważyć. Nie służy też do zabicia czy wykorzystania wolnego czasu, domaga się wyłączności. Dodaje też, że warto rozdzielić czas pracy, modlitwy i rekreacji, bo to pomaga utrzymać właściwy porządek dnia, równowagę. Ksiądz Mirosław Wawrzyniak z parafii Mikołaja Biskupa z Dubina w Wielkopolsce przeciwko tej inicjatywie nic nie ma. „Jak pomoże w modlitwie to dobrze, chociaż lepiej się zatrzymać na chwilę modlitwy, przystanąć” – mówi ksiądz Mirek. Są też i księża, którym pomysł się podoba. „Jeśli coś służy zbliżeniu do modlitwy i stwarza ku temu okazję, to na chwałę Bożą!” – mówią nasi rozmówcy.
Ręce na kierownicy, a na kierownicy… różaniec
Osobną sprawą może być to, jak na ten pomysł patrzy policja. „Nie ma konkretnych przepisów, które mówią o tym, czy są urządzenia, których na rowerze być nie powinno, które mogłyby być dla rowerzysty i innych uczestników ruchu drogowego ryzykowne. Jedyny przepis, który w jakiś sposób traktuje o ograniczeniach, to ten, który precyzuje wymagania dotyczące świateł i ich pozycji. Chodzi o to, żeby rowerzysta nie raził światłem innych uczestników ruchu” – mówi rowerzysta i znawca tematu Michał Jan Kosicki. W tej sprawie najważniejszy jest więc zdrowy rozsądek rowerzysty i zwracanie uwagi na to, by modlitwa nie zmniejszyła czujności na drodze.

Twórcy różańca zapewniają, że te kwestie też przemyśleli. „Różaniec najlepiej zamontować na kierownicy roweru w niedalekiej odległości od rączki. Jadąc na rowerze, możemy kciukiem przekręcać ruchomą tarczę różańca, przekładając tym samym kolejne paciorki. Początek i koniec modlitwy wyznaczony jest poprzez położenie krzyżyka względem kierownicy roweru – najczęściej prostopadłe, ale są modlący się którzy wolą zaczynać od krzyżyka pod kciukiem” – piszą w instrukcji obsługi. Dodają też, że to „narzędzie do modlitwy” umożliwia bezpieczne kierowanie rowerem w trakcie modlitwy, gdyż cały czas dłonią można silnie trzymać rączkę kierownicy. Co ciekawe, nawet jeśli będziemy musieli odjąć rękę od różańca, to pozycja na urządzeniu wskazuje, ile „Zdrowasiek” zostało jeszcze do końca.

Wydaje się więc, że to kolejny dowód na niezwykłą pomysłowość Polaków. W tym często (szczególnie dla młodych) zabieganym życiu powinniśmy korzystać z okazji do modlitwy. Pisałem już zresztą o tym jakiś czas temu. Wtedy mówiłem o tym, że czasami modlę się, gdy biegam. Może pomyśleć też o dwóch kółkach?

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze