papież franciszek

fot. EPA/ALESSANDRA TARANTINO

Nowy prezydent Litwy na audiencji u papieża Franciszka

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Papież Franciszek podczas piątkowego spotkania w Watykanie z prezydentem Litwy Gitanasem Nausedą podziękował mu za „zaangażowanie na rzecz budowy mostów dla religii”. To była pierwsza audiencja dla litewskiego przywódcy, który rozpoczął urzędowanie w lipcu.

Prezydent wręczył papieżowi książeczkę z modlitwami, napisanymi przez Litwinkę Adele Dirsyte(1909-1955) w czasie pobytu w sowieckim łagrze. Trwa jej proces beatyfikacyjny.

Ponadto litewska delegacja przywiozła Franciszkowi rzeźbę drzewa. – Symbolizuje ono Litwę, korzenie pozostały, a my chcemy rosnąć dalej mimo trudności – wyjaśnił szef państwa.

Papież zwracając się do Nausedy powiedział: „Jestem panu wdzięczny za zaangażowanie na rzecz budowy mostów dla religii”.

>>> Wyjątkowe życzenia na 100 rocznicę odzyskania niepodległości stają się hitem internetu [WIDEO] 

W komunikacie wydanym po rozmowach prezydenta z Franciszkiem i sekretarzem stanu kardynałem Pietro Parolinem Watykan poinformował, że ich tematem były „dobre relacje dwustronne i wkład Kościoła w życie społeczeństwa w pełnej cierpienia historii kraju oraz w obliczu obecnych wyzwań społeczno-gospodarczych”.

Ponadto, jak ogłosiła Stolica Apostolska, mówiono o krzewieniu rodziny, o gościnności i sprawiedliwości społecznej.

Wśród omówionych kwestii Watykan wymienił też konflikt na Ukrainie oraz „potrzebę większej solidarności między narodami europejskimi w stawianiu czoła różnym wyzwaniom na kontynencie”.

Franciszek był na Litwie, a także na Łotwie i w Estonii, we wrześniu zeszłego roku.

Zobacz także
Wasze komentarze