Fot. pixabay

„Trochę ciepła dla bezdomnego” – ruszyła kolejna edycja akcji

Po raz piąty ruszyła organizowana przez Caritas Polska i Straż Miejską m.st. Warszawy akcja „Trochę ciepła dla bezdomnego”. W tym roku przebiega ona pod hasłem „Bezdomności się nie wybiera, bezdomnym się staje”. Do końca lutego strażnicy miejscy będą docierać do znanych sobie miejsc pobytu osób bezdomnych na terenie stolicy przywożąc im zupę w termosach, koce, czapki, skarpetki, a nawet rękawiczki – zakupione ze środków pochodzących ze zbiórki organizowanej w ramach akcji.

– Ewangeliczną misją Kościoła jest okazywanie miłosierdzia osobom ubogim, samotnym, wykluczonym. Bezdomność jest tą najbardziej dramatyczną odmianą ubóstwa, dlatego chcemy poprzez akcje doraźne, jak ta, oraz długofalowe, docierać do tych osób ofiarowując im szansę wyjścia z tej trudnej, bolesnej i niekiedy wydawałoby się beznadziejnej sytuacji – powiedział dyrektor Caritas Polska, ks. Marcin Iżycki. Zwrócił uwagę, że powodów bezdomności jest wiele, ale nie można się nad nimi zatrzymywać, bo najważniejszy jest człowiek i jego aktualna sytuacja.

>>> Brat Jacek w bezdomnych zobaczył Jezusa. I wstąpił do zakonu

– Na terenie Warszawy jest 121 miejsc przebywania bezdomnych. Niestety one się ciągle zmieniają. Te osoby nieustannie się przemieszczają tak, że czasami można je znaleźć w zupełnie niespodzianym miejscu – powiedział Grzegorz Staniszewski naczelnik profilaktyki i planowania Straży Miejskiej m.st. Warszawy.

Zgodnie z danymi Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej w Warszawie bezdomnych przebywających poza schroniskami w miejscach niemieszkalnych jest 466 osób, czyli 19 proc. badanych. Jednak, jak podkreślają urzędnicy,  liczba ta może nawet sięgać 600-700 osób. Najwięcej jest na Woli ok. 14 proc., Pradze – Południe ok. 11 proc i Bemowie 10 proc. Większość to osoby między 41-60 rokiem życia ( 54 proc.) nie posiadające zameldowania ( 77 proc).

>>> Lekarze i strażnicy nadziei: opatrują rany bezdomnym

Od dwóch lat Caritas Polska i Straż Miejska m.st. Warszawy prowadzą również wspólnie całoroczny projekt ratowniczo medyczny dla bezdomnych „Uliczny Patrol Medyczny”. Zdarzały się nawet takie przypadki, że przyjeżdżał z pomocą w ostatniej chwili – wyznał Janusz Sukiennik. Innym projektem realizowanym od pięciu lat jest „Damy Radę” skierowany do młodych bezdomnych.

Warszawa dysponuje prawie 1 tys. miejsc w schroniskach. Ruszył także mobilny punkt poradnictwa – autobus kursujący po trasie od Dworca Wschodniego do Marywilskiej, czyli do jednego z miejsc, w których mieści się noclegownia. Wejść do niego może każdy. Jeżdżą w nim streetworkerzy którzy informują jak dostać się do schroniska oraz częstują bezdomnych gorącymi napojami – poinformował wiceprezydent Warszawy, Paweł Rabiej.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze