Fot. EpiskopatNews /flickr.com

Watykan: biskupi USA składają wizytę ad limina

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.
Do końca stycznia 2020 papież Franciszek przyjmie 15 grup biskupów z USA przebywających do Rzymu w ramach wizyt ad limina. Informują oni papieża i poszczególne dykasterie Kurii Rzymskiej o stanie swoich diecezji.
 
Wszyscy biskupi świata są zobowiązani do składania takich wizyt co pięć lat, ale ze względu na opóźnienia powstałe jeszcze za poprzednich pontyfikatów okres ten się nieco wydłużył. Papież Franciszek zrezygnował z osobistych rozmów z każdym z biskupów i obecnie przyjmuje całe grupy hierarchów razem. Na powstałe opóźnienie wpływ mają różne wydarzenia kościelne, takie jak Nadzwyczajny Jubileusz w roku 2000, papieskie pielgrzymki zagraniczne, czy synody biskupów.
 
 

Pierwsza grupa biskupów z Nowej Anglii, pod przewodnictwem arcybiskupa Bostonu, kard. Seána Patricka O’Malleya, OFM Cap przybyła do Rzymu 4 listopada i rozpoczęła swoją wizytę mszą św. w bazylice Santa Maria Maggiore. 7 listopada przyjął ją papież Franciszek. Kolejne grupy ojciec święty przyjmie w okresie najbliższych czterech miesięcy. Episkopat Stanów Zjednoczonych należy do największych na świecie i liczy 441 członków w tym 168 biskupów-emerytów.

Oprócz diecezji obrządku łacińskiego działają tam również katolickie kościoły wschodnie: Ukraiński Kościół Greckokatolicki, Kościół Katolicki Obrządku Bizantyńskiego, oraz 8 kościołów wschodnich bezpośrednio podporządkowanych Stolicy Apostolskiej (ormiański, chaldejski, maronicki, melchicki, rumuński, syryjski, syromalabrarski i syromalankarski). Ostatnio biskupi USA byli z wizytą ad limina w Watykanie jeszcze za pontyfikatu Benedykta XVI, w latach 2011 i 2012.

Ze względu na zaplanowaną wizytę w Watykanie w dniach 10-13 listopada biskupi ze stanu Nowy Jork nie będą uczestniczyć w jesiennym zebraniu episkopatu USA w Baltimore, które będzie się odbywać w tym samym czasie. Swoje głosy będą przekazywać z Watykanu. Jednym z punktów zebrania biskupów w Baltimore jest wybór nowego przewodniczącego episkopatu, który będzie następcą kardynała Daniela DiNardo z Huston.

Zobacz także
Wasze komentarze