Fot. oblaci.pl/OMI Święty Krzyż

Obchodzenie tej uroczystości wymaga specjalnego przywileju. Posiada go sanktuarium na Świętym Krzyżu

Tradycyjnie w pierwszą niedzielę lipca na Świętym Krzyżu obchodzony jest odpust Krwi Przenajdroższej – czytamy na portalu oblaci.pl.

Do czasu reformy kalendarza liturgicznego po Soborze Watykańskim II w dniu 1 lipca obchodzona była uroczystość Najdroższej Krwi Chrystusa. Obecnie obchód ten został w Kościele powszechnym złączony z uroczystością Najświętszego Ciała Chrystusa (zwaną popularnie Bożym Ciałem), zachował się jedynie – na zasadzie przywileju – w zgromadzeniach Księży Misjonarzy i Sióstr Adoratorek Krwi Chrystusa oraz na Świętym Krzyżu.

>>> Kodeń: chorzy pielgrzymowali do sanktuarium Królowej Podlasia

Krew Boża we wszystkich sakramentach Kościoła

W naszym sanktuarium pasyjnym Relikwii Drzewa Krzyża Chrystusowego przeżywamy dziś odpust ku czci Najdroższej Krwi Jezusa Chrystusa.

Papież, Święty Jan XXIII mocno zachęcał do oddawania czci Przenajdroższej Krwi Chrystusa, zatwierdził Litanię do Najdroższej Krwi Chrystusa, pisał w swoim Liście apostolskim „Ta sama Krew Boża płynie we wszystkich sakramentach Kościoła, dlatego nie tylko słuszną jest rzeczą, ale wielce sprawiedliwą, aby tej Krwi składali hołd adoracji wszyscy odrodzeni w jej zbawczych strumieniach, hołd podyktowany wdzięcznością i miłością”.

Właśnie taki hołd składamy dzisiaj Jezusowi Chrystusowi i w atmosferze wiary, i zdrowej pobożności dziękujemy Mu za dzieło Odkupienia i Zbawienia nas wszystkich, za Jego przelaną na Krzyżu Przenajdroższą Krew.

Serdecznie witamy księdza prałata, proboszcza i kustosza Bazyliki Bożego Grobu w Miechowie, księdza Franciszka Siarkę, i dziękujemy za przewodniczenie tej odpustowej sumie i wygłoszenie słowa Bożego.

Obok księdza prałata stoi nowy rektor naszej świętokrzyskiej bazyliki, ojciec dr Józef Wcisło, którego serdecznie witamy i życzymy Bożego błogosławieństwa w pracy duszpasterskiej. Ojciec Józef przyszedł do nas z Poznania, gdzie przez kilka lat był zastępcą prowincjała misjonarzy oblatów, a przedtem rektorem seminarium duchownego w Obrze i wykładowcą Pisma Świętego. Zatem czekamy na jego biblijne kazania i ożywienia naszej wiary – mówił w słowie powitania o. Marian Puchała OMI, przełożony oblatów na Świętym Krzyżu.

O. Marian Puchała OMI/Fot. oblaci.pl/OMI Święty Krzyż

Najstarsze sanktuarium narodowe

Święty Krzyż to najstarsze polskie sanktuarium narodowe. Klasztor benedyktyński miał tutaj ufundować Bolesław Chrobry w 1006 roku. W opactwie na szczycie Łysicy przechowywane są relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Najpierw byli tutaj obecni benedyktyni. W wyniku kasaty na wniosek zaborcy rosyjskiego majątki kościelne zostały przejęte przez państwo pozostające pod protektoratem carskiej Rosji. W 1936 roku do opieki nad sanktuarium zostali zaproszeni Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej. Objęli część zabudowań klasztornych z bazyliką, które podnieśli z ruiny. Od upadku reżimu komunistycznego w Polsce nieprzerwanie starali się o powrót do sakralnego charakteru: skrzydła zachodniego, w którym mieściło się najpierw więzienie carskie, a potem więzienie polskie, a także tzw. szpitalika pobenedyktyńskiego. W 2023 roku obiekt klasztorny na Świętym Krzyżu powrócił do swoich pierwotnych granic i przeznaczenia. Wraz z reintegracją zabudowań klasztornych na Świętym Krzyżu nie zmienił się dotychczasowy prawny zakres ochrony przyrody na tym obszarze, jak również ochrona zabytków.

Fot. oblaci.pl/OMI Święty Krzyż
Przywitanie o. Józefa Wcisło OMI/Fot. oblaci.pl/OMI Święty Krzyż

Źródło: oblaci.pl

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze