fot. PAP/Mykola Kalyeniak

Oczyszczanie ziemi z min przeciwpiechotnych ważną humanitarną posługą

„Miny przeciwpiechotne wciąż uderzają w niewinnych” – pisze w dzisiejszym tweecie papież Franciszek. W tym roku 1 marca wyznacza 25. rocznicę od wejścia w życie tzw. traktatu ottawskiego, konwencji ONZ skierowanej przeciw produkcji, sprzedaży i użyciu wspomnianego rodzaju broni. Obecną sytuację w związku z tym tematem opisuje dla Radia Watykańskiego Callum Peebles, szef oddziału regionalnego Azji Środkowej organizacji HALO Trust. Jest to instytucja zajmująca się oczyszczaniem terenów z min.

Liczba ofiar cywilnych wspomnianego rodzaju broni pozostaje ciężka do oszacowania – podkreśla mężczyzna. Bowiem często sprawa dotyka społeczności wiejskich, odciętych od świata. Po wojnach miny wciąż znajdują się w glebie, prowadząc do wielu niebezpiecznych konsekwencji.

„Tylko jedna mina może ograniczyć możliwość korzystania z ogromnego obszaru ziemi, czyli w efekcie mieć negatywny wpływ na utrzymanie całej rodziny. A rejony, gdzie pracujemy, to miejsca, w których brak bezpieczeństwa żywnościowego jest tak poważny, że rodziny albo żyją w ubóstwie żywnościowym, albo podejmują ryzyko korzystania z ziemi, choć wiedzą, iż występuje tam zagrożenie wybuchu” – opisuje Callum Peebles. Przytacza przykład nie tylko rolnictwa, ale też zbierania złomu, jakiego podejmują się niektórzy w obliczu biedy. „Ale ten złom w miejscu takim jak Afganistan często jest w rzeczywistości niezwykle groźnym niewybuchem. Dzieci i kobiety zbierające złom w rezultacie ranią się lub giną” – mówi ze smutkiem mężczyzna.

zdj. poglądowe, PAP/Paweł Supernak

Callum Peebles przedstawia sposób działania organizacji w następujących słowach: „staramy się edukować społeczeństwo na temat niebezpieczeństw związanych z dotykaniem nieznanych metalowych przedmiotów. A potem, oczywiście, usiłujemy oczyścić tereny z tych rzeczy. Nasze zespoły wyruszają na miejsce i przeprowadzają szybką ocenę, a następnie niszczą przedmioty stanowiące zagrożenie dla ludności”.

Mężczyzna zaznacza również, iż zwracanie uwagi na problem, jakiego np. dokonuje dzisiejszym tweetem papież Franciszek, jest naprawdę cenne: „Myślę, że kiedy ludzie mówią o tym przed ogromną publicznością, ma to głębokie znaczenie”. Callum Peebles odwołuje się do swojego doświadczenia: „Przez lata pracy dla HALO Trust widziałem osoby trudzące się nad usuwaniem min przeciwpiechotnych w swoich okolicach. Przypomnę, że zatrudniamy i rekrutujemy ludzi z ich własnych społeczności – i są oni niestrudzeni. Poszczególne osoby robią to czasem od 20, 30 lat. A ludzie, którzy faktycznie są na rękach i kolanach, dokonując takiego oczyszczania terenu, naprawdę zasługują na modlitwę oraz podziękowania za podejmowany wysiłek. To bezinteresowne zadanie i z natury humanitarne. Chciałbym więc skorzystać z okazji, aby podziękować wszystkim z HALO Trust i innym osobom na całym świecie, które naprawdę wykonują niebezpieczną pracę dla dobra ludzkości”.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze