Odczytywać z młodymi znaki czasu

3 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.
Przewodniczący Rady KEP ds. Duszpasterstwa Młodzieży bp Marek Solarczyk skierował ważne słowa do młodzieży. Zrobił to przed zbliżającym się Synodem Biskupów o młodzieży. Biskup mówi, że młodzi niosą w sobie życie, które może odmienić oblicze świata, w tym Kościoła.

Co jeszcze jest do zrobienia przed Synodem
Duszpasterz dodaje też, że warto zatem nie tylko młodych wspierać, ale wraz z nimi odczytywać znaki czasu. W rozmowie z Katolicką Agencją Informacyjną nawiązując do przeżywanego w Kościele w Polsce Tygodnia Wychowania zachęcał wszystkich którym leży na sercu młodzież sięgnięcie po Instrumentum laboris. I zachęcał by zrobić to przed październikowym zgromadzeniem Synodu Biskupów nt. „Młodzież, wiara i rozeznawanie powołania”. „To swoiste kompendium wiedzy odsłaniające dynamikę zmian cywilizacyjnych w społeczeństwie i w samym Kościele. Jest to zatem niezwykle cenne narzędzie, pewna baza wyjściowa pomocna w szeroko rozumianym wychowaniu” – wyjaśnił.

1/4 populacji świata
O wadze tekstu świadczy sam fakt, że dotyczy blisko jednej czwartej populacji na świecie. – Młodzi ludzie (w wieku 16-29 lat) to już dziś grupa licząca ponad 1,8 mld osób. Nie można zatem ich zlekceważyć, tym bardziej, że to oni będą kształtować oblicze naszej przyszłości, w tym również Kościoła – powiedział biskup. Pierwsza część Instrumentum laboris, w której mowa jest o warunkach życia młodych w różnych częściach świata, gdzie toczą się wojny, jest głód, czy brak perspektyw na przyszłość, pozwala dostrzec całe bogactwo życia i doświadczenia Kościoła powszechnego. – To niezwykle mocno poszerza horyzonty i pomaga wyjść poza to, co znamy tylko z Polski – uważa bp Solarczyk.

Doświadczenie Kościoła powszechnego i wdzięczność za Kościół w Ojczyźnie
Z tym oczywiście – dodał bp Solarczyk – wiąże się wdzięczność za to, co mamy w naszej Ojczyźnie lub w czym sami uczestniczymy, bądź tworzymy. – Samo ukazanie młodzieży tej szerokiej perspektyw życia ich rówieśników jest już cenną wartością, która uczy ich wrażliwości na innych, troski o drugiego człowieka, czy szacunku dla darów, które sami posiadają – zwrócił uwagę biskup.

Fot. flickr/EpiskopatNews

Przymierze edukacyjne
Zdaniem przewodniczącego Rady KEP ds. Duszpasterstwa Młodzieży, jedną z poruszanych przez dokument płaszczyzn, która wciąż nie jest należycie doceniana i wykorzystywana w Polsce, jest katecheza szkolna. – W teksie jest mowa o „przymierzu edukacyjnym”, a więc o współpracy różnych podmiotów na poziomie edukacji. Każdy z nas doskonale wie, że czas szkoły to nie tylko zdobywanie wiedzy, ale przede wszystkim formowanie człowieka poprzez to, co się mu przekazuje na płaszczyźnie intelektualnej i ludzkiej, a co w jakiejś mierze przekład się też i na wiarę. Ważne jest zatem świadectwo, które daje szeroko rozumiana kadra pedagogiczna – zwrócił uwagę bp Solarczyk.

– Dokument jest również cennym punktem odniesienia i okazją do swoistego rachunku sumienia z naszej wiary i zaangażowania na rzecz młodego pokolenia. Jak podchodzę do młodych? Jak na nich patrzę? Czy robię wszystko, co mogę na tym polu? Czy to, co ofiarowuję, jest czymś najlepszym co mogę im dać? Odpowiedź na te pytania pokazuje nie tylko, jakie jest nasze serce, ale również na ile nasze środowiska są rzeczywiście żywotne, na ile są miejscem gdzie istnieje autentyczna troska o młode pokolenie, na ile pomagając młodym wzrastać i odkrywać piękno ich człowieczeństwa a następnie ich miejsca w Kościele i w świecie – powiedział bp Solarczyk.

Dary, które niesie młodzież
Biskup zwrócił też uwagę, że młodzież niesie w sobie ogromny dynamizm i pragnienie autentyczności, które są niezwykle cennym darem dla całego społeczeństwa i dla samego Kościoła. – Ich radość, optymizm i łatwość wychodzenia do innych chronią nas przed skostnieniem – zwrócił uwagę hierarcha.

Instrumentum laboris powstało jako rezultat wielu konsultacji: seminarium nt. młodzieży, które odbyło się we wrześniu 2017 r. w Rzymie, konsultacji online, młodzieżowego spotkania przedsynodalnego z udziałem ok. 300 osób zebranych w Rzymie i 50 tys. młodych online. Uwzględniono w nim również informacje, które młodzi ludzie przesyłali bezpośrednio do Sekretariatu Synodu Biskupów.

Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze