Oddali swoje młode życie na wieki dla Jezusa
To dzień wielkiej radości dla polskich oblatów. Sześciu młodych zakonników złożyło dziś w Obrze wieczyste śluby zakonne. Przyrzekli na wieki zachowywać czystość, ubóstwo i posłuszeństwo, a do śmierci wytrwać w Zgromadzeniu Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.
8 września to jedna z najważniejszych dat w życiu oblackiego Wyższego Seminarium Duchownego. Po kilku latach formacji, dopuszczeni przez przełożonych i pewni swojej decyzji, klerycy i bracia składają wieczystą profesję zakonną. Dla każdego oblata jest to szczególny dzień, ponieważ jest to rocznica jego własnego ślubowania. W wyjątkowy sposób przeżywają ów dzień ci, którzy obchodzą srebrne i złote jubileusze życia zakonnego. W tym roku 50. rocznicę profesji świętował o. Mieczysław Hałaszko OMI. Tradycja składania i odnawiania oblackich ślubów zakonnych w święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny liczy kilkadziesiąt lat. Kilka dni wcześniej swoje roczne zobowiązania ponowiło ponad 30 kleryków, rozpoczynając tym samym kolejny rok formacji.
>>> Dlaczego świętujemy narodziny Maryi?
W tym roku śluby wieczyste złożyli klerycy: Ernest Świderski, Łukasz Orłowski, Damian Majcherczak, Mateusz Król i Maciej Organ oraz brat Adam Krupa. Najstarszy z nich ma 33 lata, najmłodszy – 23. Uroczystej Eucharystii przewodniczył o. Paweł Zając OMI, prowincjał oblatów w Polsce. Podczas homilii podkreślał, że młodzi profesi składają swoje wieczyste zobowiązania w wyjątkowym czasie i okolicznościach – mija bowiem 100 lat od założenia polskiej prowincji. Prowincjał przybliżył zgromadzonym wybrane aspekty jej historii. Nawiązując do Ewangelii, o. Zając zaznaczył, że tak jak w rodowodzie Chrystusa każde z ogniw jest niezbędne, tak w życiu zakonnym – kolejni zakonnicy pociągają przykładem wiary następnych, dzięki czemu rodzina zakonna może trwać przez kolejne pokolenia.
Prowincjał apelował do młodych zakonników, by prowadzili życie zakonne wypełnione życzliwością, przebaczeniem i miłością do każdego. – Nikt nie ma władzy nad czasami, w których żyjemy. Ale każdy z was ma władzę nad własnym czasem. Starajcie się, by odtąd jeszcze bardziej wypełniała je dbałość o Boże przykazania, szczególnie to pierwsze – by nie mieć boga oprócz jedynego Boga – prosił celebrans.
– Każde powołanie jest skarbem i darem. Do nas należy modlić się i o ten skarb dbać. Każdy z was jest wymodlony; wy sami modlicie się o następców – mówił prowincjał.
>>> Urodziny Maryi – bohaterki najważniejszej misji w historii świata
Podczas uroczystego aktu ślubowania oblaci otrzymali charakterystyczny misyjny krzyż, który odtąd będzie im towarzyszył wszędzie tam, gdzie będą docierać z Ewangelią. Odebrali też księgę Konstytucji i Reguł Zgromadzenia, która streszcza charyzmat i misję, jaką przekazał swoim duchowym synom św. Eugeniusz de Mazenod, założyciel oblatów. Młodzi zakonnicy oddani pod opiekę Niepokalanej przyjęli także szkaplerz.
Misjonarze oblaci Maryi Niepokalanej są zgromadzeniem misyjnym, które powstało w 1816 r. we Francji. W Polsce obecni są od 1920 r., posługują w 20 placówkach na terenie całego kraju. Obecnie zgromadzenie liczy ponad 3700 zakonników. Głównym celem oblatów jest głoszenie Ewangelii najbardziej opuszczonym ludziom, znajdującym się na peryferiach Kościoła.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |