fot. PAP/Marcin Bielecki

Odwiedzin cmentarzy nie traktujmy jak sentymentalnego spaceru

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Odwiedzin cmentarzy nie traktujmy jak sentymentalnego spaceru. Modlitwę i odpusty, które możemy uzyskać nawiedzając cmentarze, ofiarujmy za bliskich nam zmarłych – powiedział sekretarz generalny Episkopatu Polski bp Artur Miziński w wypowiedzi przekazanej PAP przez biuro prasowe KEP.

Bp Miziński podkreślił, że „Dzień Zaduszny to czas szczególnej i gorliwej modlitwy do Boga, by zmarli mieli udział w zwycięstwie Chrystusa nad śmiercią”. Dodał, że „na naszą modlitwę czekają ci, którzy po śmierci są w oddaleniu od pełni Bożej miłości, potrzebują oczyszczenia, czyli czyśćca, który jest przedsionkiem nieba”.

>>> Jakie modlitwy odmawiać nad grobami?

U progu 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II bp Miziński przypomniał, że papież Polak mówił: „Czyściec to znaczy stan oczyszczenia, stan, w którym dusze przygotowane są do zbawienia, do szczęścia wiecznego, oczyszczają się jeszcze, ażeby dojrzeć do ostatecznego spotkania z Bogiem”. Sekretarz Episkopatu Polski dodał, że w naszym kraju była i jest nadal częsta modlitwa w intencji dusz czyśćcowych.

„Świadczą o tym msze święte w intencji zmarłych, wypominki i odprawiane za zmarłych msze święte gregoriańskie oraz modlitwy przy grobach” – powiedział.

Bp Miziński zaznaczył, że naszą modlitwą możemy bardzo pomóc zmarłym. Przypomniał, że od 1 do 8 listopada można codziennie uzyskać odpust zupełny za zmarłych.

>>> Jak uzyskać odpust zupełny za bliskich zmarłych? [WYJAŚNIAMY]

„Jest to darowanie kary za grzechy zgładzone już co do winy. Odpust można uzyskać odwiedzając cmentarz, spełniając zwykłe warunki: brak przywiązanie do grzechu, komunia święta, modlitwa w intencjach wyznaczonych przez Ojca Świętego i wyznanie wiary” – wyjaśnił hierarcha.

Zobacz także
Wasze komentarze