Ojciec Pio radzi, jak pośród pokus dostrzec działanie łaski

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Ojciec Pio jako znany, ceniony i niezwykle skuteczny kierownik duchowy pozostawił wiele rad dotyczących życia duchowego. Przekazywał je w konfesjonale, rozmowach, a także w listach. Jedną z nich jest ta – jak pośród pokus dostrzec działanie Bożej łaski.

Kiedy cierpię i modlę się, czuje pewną duchową radość z tej jedynej w swoim rodzaju miłości, jaka Jezu Tobie ofiarowuję. Jej znakiem rozpoznawczym jest burza, która grzmi nad Twoją głową i wstrząsa Tobą do głębi. Nie sądź nawet, że jest to tylko moje głębokie przekonanie. To sam bóg zapewnia nas, że pokusa jest dowodem zjednoczenia duszy z Bogiem: „Dziecko, jeśli masz zamiar służyć Panu, przygotuj swą dusze na doświadczenia!” (Syr 2,1)

Być narażonym na ataki oznacza, ze jesteś w służbie Bożej. Im bardziej stajesz się przyjaciółką Boga, tym większa pokusa będzie cię atakować. Jest ona znakiem rozpoznawczym zjednoczenia Boga z duszą: „będę z nim w utrapieniu” (Ps 91,51). Ogarniające Twą duszę przygnębienie, które pojmujesz jako karę Bożą za Komunie i spowiedzi źle odbyte oraz wszystkie praktyki pobożne wykonane pobieżnie, wiesz mi, w rzeczywistości jest pokusa, więc powinnaś ją, jak najdalej od siebie odrzucić. Nieprawda, ze obraziłaś Boga ponieważ ochroniła Cię od tego czuwająca w Tobie łaska. (…)

Pociesz się i raduj, wiedząc, że Ojciec Niebieski dopuszcza te ataki demona, ponieważ Jego miłosierdzie czyni Ciebie Jemu drogą, i pragnie, abyś upodobniała się do Jego Boskiego Syna w cierpieniach pustyni, Ogrodu Oliwnego i krzyża. Tak, Ojciec Niebieski chce, abyś upodabniała się do jego Jednorodzonego Syna, który przyjąwszy na siebie grzechy ludzi, był niepokojony w niewymowny i straszliwy sposób. Niech będzie pochwalony, że traktuje Ciebie jak wybrankę w naśladowaniu Jezusa na stromej ścieżce wiodącej na Kalwarię. I ja dostrzegam z radością i wzruszeniem w sercu działanie w Tobie łaski!

 

Pietrelcina, 29 maja 1914 roku

Zobacz także
Wasze komentarze