fot. EPA/FABIO FRUSTACI

Ojcowie synodalni zapoznają się z dokumentem końcowym

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Na popołudniowej kongregacji generalnej ojcowie synodalni zapoznają się z dokumentem końcowym zgromadzenia. Został on zredagowany w języku hiszpańskim i jutro zostanie podany pod głosowanie.

W dzisiejszym spotkaniu z dziennikarzami wziął udział między innymi przewodniczący niemieckiej Fundacji Adveniat, która wspiera działalność Kościoła w Ameryce Łacińskiej. Ks. Miguel Heinz wyraził ubolewanie z powodu szkód, jakie Europejczycy zadali środowisku naturalnemu.

– Gdyby wszyscy ludzie żyli tak jak Europejczycy, to świat by już nie istniał – oświadczył niemiecki duchowny.

Przyznał on, że Kościół w jego ojczyźnie z uwagą śledzi zarówno synod, jak życie Kościoła w Ameryce Łacińskiej, chce się od niego uczyć, zwłaszcza w tym, co dotyczy kapłaństwa i nowych posług.

Na dzisiejszym briefingu był też obecny brazylijski bp Evaristo Pascoal Spengler. Zapewniał, że wielu uczestników synodu popiera udzielanie kobietom święceń diakonatu. Wyraził nadzieję, że ten postulat zostanie uwzględniony w dokumencie końcowym. Zapytany przez dziennikarzy, jak pogodzić ten postulat z wolą Pana Jezusa, który ustanawiając Kościół przewidział kapłaństwo służebne tylko dla mężczyzn, bp Spengler stwierdził wymijająco, że pozwala na to zmiana w postrzeganiu samego diakonatu. Jego zdaniem w przeciwieństwie do kapłana (prezbitera) i biskupa, diakon pełniąc swą posługę nie reprezentuje Chrystusa, nie działa w Jego osobie in persona Christi.

Zobacz także
Wasze komentarze