Fot. PAP/Grzegorz Momot

Olsztyn: na zamku przekazano Betlejemskie Światło Pokoju

Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz i marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Marcin Kuchciński, przedstawiciele straży granicznej, straży pożarnej i policji odebrali w sobotę po południu od harcerzy Betlejemskie Światło Pokoju.

Uroczystość przekazania Betlejemskiego Światła Pokoju odbywała się na dziedzińcu zamku kapituły warmińskiej w Olsztynie. Oprócz przedstawicieli służb i instytucji na zamek przyszło wielu mieszkańców Olsztyna, którzy zabrali do domu świece odpalone od płomienia, przywiezionego przez harcerzy z Groty Narodzenia w Betlejem. Na uroczystości stawiła się też delegacja społeczności uchodźców wojennych z Ukrainy, którzy teraz mieszkają w Olsztynie.

>>> Prezydent RP do harcerzy: dziękuję, że od 33 lat niesiecie Betlejemskie Światło Pokoju [+GALERIA]

Sprzeciw wobec wojen

Komendant Chorągwi Warmińsko-Mazurskiej ZHP Maciej Micielski wnosząc światło na zamkowe podwórze podkreślił, że w tym roku idea przekazywania symbolu dobra i pokoju odbywa się w warunkach toczących się poważnych konfliktów zbrojnych: w Ziemi Świętej i na Ukrainie.

„My przekazywaniem tego światła pokazujemy, że się sprzeciwiamy wojnom” – mówił Micielski.

Marszałek Marcin Kuchciński wyraził nadzieję, że tegoroczne święta przyniosą spokój także do wielu polskich rodzin, które z powodów politycznych, czy społecznych są obecnie podzielone. Piotr Grzymowicz podkreślał, że światło jest przekazywane na dziedzińcu zamku, na którym żył i pracował Mikołaj Kopernik, który zrewolucjonizował wszechświat.

„Jesteśmy dumni, że możemy się spotkać w takim miejscu i przenieść światło do naszych domów, przekazać je tym, którzy potrzebują wsparcia” – mówił prezydent Olsztyna.

Betlejemskie Światło Pokoju polscy harcerze odebrali w tym roku 10 grudnia od słowackich skautów w Zakopanem. Do tego miasta zjechali się harcerze z całej Polski, którzy rozwieźli światło do swoich regionów i środowisk.

Betlejemskie Światło Pokoju

W tym roku akcja przekazywania Betlejemskiego Światła Pokoju odbywa się pod hasłem „Czyńmy pokój”.

Idea przekazywania Betlejemskiego Światła Pokoju sięga 1986 r. Akcji od 1987 r. patronują austriaccy skauci, którzy przewożą do swojego kraju płomień z Groty Betlejemskiej – miejsca narodzin Chrystusa. W Wiedniu odbywa się ekumeniczna uroczystość, podczas której płomień jest przekazywany mieszkańcom miasta i przedstawicielom organizacji skautowych z wielu krajów europejskich.

PAP/Grzegorz Momot

Związek Harcerstwa Polskiego uczestniczy w przekazywaniu Betlejemskiego Światła Pokoju od 1991 r. Harcerki i harcerze przekazują Światło dalej na wschód m.in. na Litwę.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze