fot. unsplash

Opóźnienia na Lotnisku Chopina. W nocy port ma zostać zamknięty

Na Lotnisku Chopina w Warszawie w sobotę opóźnionych było wiele lotów. Jak dowiedział się portal tvn24.pl, w nocy z 9 na 10 kwietnia przez 3,5 godziny port lotniczy ma być zamknięty. Urząd Lotnictwa Cywilnego (ULC) podał, że „w najbliższych dniach może dojść do nieregularności w ruchu lotniczym nad Polską, w tym do opóźnień i odwołań rejsów”. Wcześniej informowaliśmy o konflikcie w Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej (PAŻP) i wypowiedzeniach składanych przez kontrolerów.

Źródła zbliżone do PAŻP przekazały, że w godzinach 23.59-3.30 czasu uniwersalnego (UTC), czyli w godzinach 1.59-5.30 czasu polskiego, Lotnisko Chopina będzie zamknięte z powodu braków wśród kontrolerów. Od marca 2018 na Lotnisku Chopina wprowadzono „ciszę nocną”, czyli zakaz planowania rejsów w godzinach 23.30-5.30, przy czym w ww. godzinach mogą odbywać się loty humanitarne czy operacje opóźnione. Jednak nawet jak nie ma planowanych startów i lądowań, to jest lotniskiem zapasowym dla wielu lotów i powinno zapewniać służbę.

Natomiast z informacji dostępnych na stronie Lotniska Chopina w Warszawie wynika, że w sobotę ze sporym opóźnieniem wylądowało kilkanaście lotów – np. lot z Budapesztu dotarł godzinę i 50 minut po czasie wskazanym w rozkładzie. Kolejnych kilkanaście lotów jest opóźnionych – np. lot z Malty ma dotrzeć godzinę i 5 minut niż wynikałoby to z rozkładu. Około godziny 13 nadal niektóre maszyny lądowały z kilkudziesięciominutowymi opóźnieniami. Dodatkowo na stronie flightradar24.com, która śledzi ruch samolotów, możemy znaleźć informacje, że problemy dotykają także pasażerów odlatujących ze stolicy Polski. Opóźnienia w niektórych przypadkach wynoszą około kilkunastu minut w porównaniu do rozkładu.

– Możliwe są opóźnienia w realizacji operacji lotniczych. Prosimy pasażerów o bieżące sprawdzanie informacji na monitorach. Jeśli nie ma innej informacji od przewoźnika, to na lotnisko pasażerowie powinni stawić się o czasie. Za utrudnienia, niezależne od zarządzającego lotniskiem, przepraszamy – mówi Anna Dermont, dyrektor biura marketingu i PR w PPL i p.o. rzecznik Lotniska Chopina. „Uprzejmie informujemy, że w najbliższych dniach może dojść do nieregularności w ruchu lotniczym nad Polską, w tym do opóźnień i odwołań rejsów. Zalecamy pasażerom, żeby byli przygotowani na możliwość wystąpienia opóźnień, jaki i odwołań połączeń lotniczych oraz na bieżąco zasięgali informacji u przewoźników lotniczych o statusie danego rejsu” – poinformował Urząd Lotnictwa Cywilnego (ULC) w komunikacie zamieszczonym na swojej stronie internetowej.

ULC przekazał, że w Urzędzie funkcjonuje infolinia Komisji Ochrony Praw Pasażerów, gdzie można uzyskać informacje dotyczące obowiązków przewoźnika w przypadku odwołanego lub opóźnionego lotu oraz na temat praw przysługujących pasażerom. Infolinia jest czynna w dni powszednie w godzinach 9.00 -13.00.

Nieobecność kontrolerów lotów

W piętek wieczorem Polska Agencja Żeglugi Powietrznej (PAŻP) poinformowała, że „aktualnie mierzy się z wyzwaniem zwiększonej liczby absencji kontrolerów ruchu lotniczego z powodu m.in. zwolnień lekarskich, zgłoszeń niedyspozycji itp., a w konsekwencji opóźnieniami w ruchu lotniczym”. W komunikacie dodano, że agencja „podejmuje niezbędne działania mające na celu zapewnienie obsad kontrolerskich oraz stabilizację sytuacji w kolejnych dniach”.

Tvn24.pl od wielu miesięcy opisuje konflikt w PAŻP. W drugiej połowie stycznia Polska Agencja Żeglugi Powietrznej podała, że wdraża nowy regulamin wynagradzania. Jest on elementem planu modernizacji Agencji. Jak informowała wówczas PAŻP, regulamin ten został wypracowany wspólnie ze stroną społeczną i zaakceptowany przez ministra infrastruktury. Według PAŻP wyrównuje on „narosłe przez lata dysproporcje w zarobkach pracowników służb operacyjnych oraz wprowadza system motywacji i zachęt dla pracowników”.

Agencja informowała, że blisko trzy czwarte jej pracowników, w tym m.in. kontrolerzy pracujący w organach regionalnych, większość służb operacyjnych i technicznych, przyjęło nowe warunki i pracuje na nowych zasadach. Zgodnie z nowym regulaminem wynagradzania kontrolerzy ruchu lotniczego mogą zarobić do 45 tys. zł miesięcznie, z uwzględnieniem środków z funduszu premiowego. Ponadto każdy z pracowników Agencji może otrzymać dodatkowo wynagrodzenie za pracę w rozwojowych projektach prowadzonych przez PAŻP.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze