Orszak Trzech Króli w liczbach
515 miejscowości znajduje się na mapie Orszaku Trzech Króli 2017! Po raz pierwszy w 9-letniej historii tych największych na świecie ulicznych jasełek liczba miejsc w Polsce, w których odbędzie się Orszak, przekroczy pół tysiąca. Tym razem Orszak odbędzie się pod hasłem Pokój i Dobro.
Tegoroczny Orszak rozpocznie się od przypomnienia dramatu mieszkańców Aleppo i wezwania do pomocy potrzebującym. Na początku warszawskiego Orszaku uczestnicy odśpiewają kolędę „Jezus Malusieńki”, której zmieniony tekst nawiązuje do sytuacji uchodźców z ogarniętej wojną Syrii. Kolęda, którą na Placu Zamkowym wykona Violetta Brzezińska, towarzyszy akcji „Rodzina Rodzinie” organizowanej przez Caritas Polska.
Szacunek do ludzi, świata i przyrody jest motywem przewodnim Orszaku 2017. W tym roku scenariusz Orszaku nawiązuje do początków dziejów, opisanych w Starym Testamencie. Uczestnicy wyruszą wraz z Trzema Królami w drogę historii Stworzenia, Życia i Zbawienia Świata. Mędrcy – pasterze narodów – będą poszukiwać Króla Stworzenia, przypatrując się Stworzeniu Świata, Życiu Człowieka w Raju.
Królowie, podczas swej wędrówki do Stajenki zobaczą upadek pierwszych ludzi – Adama i Ewy oraz odwieczne zmagania Dobra ze Złem, ujrzą Chóry Anielskie, które będą wychwalać dzieła Pańskie, przejdą przez Bramę Anielską, która zaprowadzi ich do Jezusa, Zbawiciela Świata, Narodzonego w Żłóbku, któremu towarzyszyć będą ubodzy pasterze wraz ze swoimi zwierzętami.
Hasło Pokój i Dobro nawiązuje do osoby św. Franciszka z Asyżu – średniowiecznego mistyka, prekursora ekologii, który jako pierwszy zwrócił uwagę na potrzebę harmonijnego współistnienia na Ziemi człowieka, roślin i zwierząt. Święty Franciszek był również twórcą pierwszej bożonarodzeniowej szopki. Do opowieści o Bożym Narodzeniu Święty zaangażował zwierzęta: woła i osła, co było pierwowzorem dzisiejszych jasełek.
Scenariusz Orszaku czerpie również z przesłania papieża Franciszka, który w encyklice „Laudato si” zwraca uwagę na piękno stworzenia. Wzywa również do ochrony przyrody, jako dziedzictwa, które mamy przekazywać następnym pokoleniom.
W haśle Pokój i Dobro zawiera się również dewiza Orszaku. Orszak Trzech Króli jest przykładem zgodnego współdziałania ludzi różnych poglądów i wyznań. To oddolna inicjatywa, która łączy i spaja lokalne społeczności. Orszak tworzą rodziny, szkoły, nauczyciele, sąsiedzi, lokalne władze i ludzie dobrej woli, którzy poświęcają swoje zdolności, umiejętności, czas i środki.
W Orszak włącza się wiele szkół. Czynny udział biorą w nim dzieci, młodzież, rodzice i nauczyciele. Konkursy, które towarzyszą Orszakowi, są okazją do zainteresowania uczniów zwierzętami i środowiskiem naturalnym. W konkursie plastycznym uczestnicy przedstawią artystyczną odpowiedź na pytania: „Jak wyglądałaby szopka w innych krajach? Z jakimi zwierzętami przyszliby ludzie pokłonić się Bożej Dziecinie?”. Inspiracją dla uczestników konkursu szopek jest cytat z Pieśni słonecznej – „Pochwalony bądź, o Panie mój, przez wszystkie swoje stworzenia” – średniowiecznego kantyku, którego autorstwo przypisuje się św. Franciszkowi.
Orszak w Warszawie
Największy Orszak przejdzie ulicami Warszawy. Jasełka rozpoczną się 6 stycznia 2017 roku, w samo południe, modlitwą Anioł Pański na Placu Zamkowym, a następnie barwny orszak przejdzie na Plac Piłsudskiego. Tam Mędrcy, a wraz z nimi mieszkańcy stolicy, oddadzą pokłon Dzieciątku Jezus. W pobliżu Stajenki dzieci będą mogły zobaczyć różnorodne zwierzęta: wielbłądy, lamy, alpaki, osła, owce, kozy, a także koguty, króliki, koty i gołębie.
W ubiegłych latach warszawski Orszak gromadził dziesiątki tysięcy osób, które wędrowały za Gwiazdą śpiewając kolędy. W ten sposób kultywowana jest polska tradycja wspólnego śpiewania kolęd. W Orszaku nie ma obserwatorów, ale każdy uczestnik staje się aktorem. Pomagają w tym charakterystyczne rekwizyty Orszaku – królewskie korony. Organizatorzy przygotują w tym roku 700 000 koron i 350 000 śpiewników!
Inicjatywa zorganizowania ulicznych jasełek powstała w szkole „Żagle” prowadzonej przez Stowarzyszenie „Sternik”. Dziś trudno uwierzyć, że impreza zakrojona na tak szeroką skalę – angażująca dziesiątki tysięcy osób idących w wielobarwnych orszakach – narodziła się z małego, szkolnego przedstawienia.
Przekaz i forma Orszaku Trzech Króli stały się na niezwykle atrakcyjne nie tylko w Polsce (w ostatnich trzech latach, co roku na mapie orszakowych miejscowości przybywa blisko 100 nowych punktów), ale również na świecie. Orszaki odbywają się już na czterech kontynentach! Poza Europą (Włochy, Anglia, Niemcy, Rumunia, Ukraina, Łotwa) również w Ameryce Północnej (Chicago, Nowy Jork), Ameryce Południowej (Ekwador) i Afryce (Rwanda).
Orszak Trzech Króli w liczbach
1 – Orszak Trzech Króli to największe na świecie uliczne jasełka. Po prostu nr 1!
4 – na tylu kontynentach odbędzie się Orszak Trzech Króli w 2017 roku.
5 – konkursów towarzyszy przygotowaniom do Orszaku Trzech Króli
6 – od tylu lat (od 2011 roku) 6 stycznia jest dniem wolnym od pracy.
9 – już po raz dziewiąty Orszak Trzech Króli przejdzie ulicami polskich miast.
21 – orszaków przejdzie 6 stycznia poza granicami Polski.
208 – kolęd i pastorałek zawiera aplikacja kolędowa przygotowana na Orszak 2017.
515 – orszaków przejdzie ulicami polskich miejscowości w 2017 roku.
900 – prac zgłoszono w 2016 roku na konkurs plastyczny.
1000 – szkół zgłosiło udział w Orszaku 2017.
1545 – królów wraz z kolorowymi orszakami wyruszy za gwiazdą do stajenki.
350 tys. – śpiewników z kolędami trafi do rąk uczestników Orszaku 2017.
700 tys. – kartonowych koron przygotowano dla uczestników orszaków w Polsce i za granicą.
2 mln – oglądalność Orszaku 2016 (w samej TVP)
fot. DrabikPany/flickr.com
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |