Prawosławny abp Jakub: święta to nie czas próżności i dogadzania ciału

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Święta to nie czas próżności i dogadzania ciału, ale skupienia, modlitwy i refleksji nad sensem życia – napisał w liście z okazji Bożego Narodzenia, skierowanym do wiernych i duchowieństwa abp Jakub, ordynariusz prawosławnej diecezji białostocko-gdańskiej.

Prawosławni, zwłaszcza we wschodniej części kraju, obchodzą Boże Narodzenie według kalendarza juliańskiego, 13 dni po katolikach. Wigilia wypada więc 6 stycznia w kalendarzu gregoriańskim.

Boże Narodzenie w tym terminie świętują też – wraz z Polskim Autokefalicznym Kościołem Prawosławnym – wierni innych obrządków wschodnich, m.in. grekokatolicy i staroobrzędowcy.

W udostępnionym PAP okolicznościowym orędziu do wiernych i duchowieństwa abp Jakub ocenił, że obecnie święta są często „bardzo spłycone”. „To nie czas próżności i dogadzania ciału. Wręcz przeciwnie, powinien to być czas skupienia, modlitwy i refleksji nad sensem życia” – uważa prawosławny hierarcha.

Jego zdaniem, na takie spłycenie wpływa „otaczający nas świat”. „Dla wielu przecież święta to tylko czas komercji, prezentów i przyjęć. Choć staramy się nie dopuszczać takich myśli o naszym świętowaniu, to mimowolnie zewnętrzny świat oddziałuje na nas i niezauważalnie poddajemy się jego presji” – napisał abp Jakub.

Dodał też, że wspólnym celem powinno być „zabieganie o czystość naszej wiary, jej właściwe pojmowanie i wcielanie w życie”. „Każdy powinien robić to w swoim osobistym życiu, wpływając w ten sposób na sposób życia innych” – napisał hierarcha.

Zaznaczył, że najlepszymi nauczycielami są ci, którzy „uczą przykładem”. „Uczmy więc wszystkich przykładem naszego życia, a nawet sposobem świętowania” – napisał, wymieniając m.in. udział w nabożeństwach.

Poprosił też o to, by w czasie świąt nie zapominać o swoich bliskich i potrzebujących. „Jeśli nie mamy możliwości pomóc tym, którzy doświadczają bądź doświadczyli wojny, przynajmniej pomódlmy się za nich” – dodał abp Jakub.

Nie ma dokładnych szacunków dotyczących liczby osób prawosławnych w Polsce. Hierarchowie oceniają, że wiernych jest ok. 550-600 tys. Przyjmuje się, że połowa z nich mieszka w regionie północno-wschodnim, na terenie prawosławnych diecezji: białostocko-gdańskiej oraz warszawsko-bielskiej.

Prawosławny abp Jakub: święta to nie czas próżności i dogadzania ciału
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze