fot. PAP/Mateusz Marek

Orszaki trzech króli w 668 miejscowościach

„Dzień dziś wesoły” – to hasło tegorocznych orszaków trzech króli. Wydarzenie odbędzie się zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Zdrowia i sanepidu w 668 miejscowościach w Polsce. Przybierze różne formy.

>>> Kana Galilejska. to tutaj miało miejsce… objawienie Pańskie?

W czasie wtorkowej konferencji prasowej w Zamku Królewskim w Warszawie fundacja Orszak Trzech Króli zaprezentowała różne formy świętowania 6 stycznia uroczystości Epifanii, czyli Objawienia Pańskiego. Hasłem tegorocznych orszaków trzech królów będą słowa „Dzień dziś wesoły”. Jest to fragment kolędy „Z narodzenia Pana”, która powstała na przełomie XVIII i XIX w. Autor tekstu i melodii pozostaje anonimowy, a melodia ma charakter skocznego i marszowego mazura. „Chcemy w ten sposób zachęcić do radości, uświadomić, że święta Bożego Narodzenia, jeśli przeżywamy je głęboko, pozostawiają radość i optymizm” – wskazała autorka scenariusza tegorocznej edycji orszaków trzech królów Anna Morawska.

300 tys. koron

W tym roku orszak odbędzie się w 668 miejscowościach w Polsce. Fundacja wydrukowała i wysłała do organizatorów ponad 300 tys. koron oraz 100 tysięcy śpiewników kolędowych” – poinformował Piotr Giertych. Dodał, że z powodu pandemii przybierze on różne formy od tradycyjnych przez orszak samochodowy czy bryczką.

fot. PAP/Mateusz Marek

„Proponujemy także bieg czy spacer orszakowy. Proponujemy także możliwość udział poprzez oglądanie transmisji z wydarzenia na stronach internetowych fundacji Orszak Trzech Króli oraz za pośrednictwem TVP 1 – dodał Giertych.

>>> Trzech króli [QUIZ]

Podobnie jak w roku ubiegłym organizatorzy zapraszają całe rodziny do udziału w grze miejskiej „Spacer Orszakowy”. Polega ona na „rozwiązywaniu zadań/haseł do krzyżówki na podstawie informacji z plansz ustawionych na trasie warszawskiego orszaku. Dziesięć plansz opowie prawdy ewangeliczne oraz ciekawostki historyczne związane z tematyką Bożego Narodzenia” – wyjaśnili organizatorzy.

Challenge kolędowy

Zostanie także powtórzona akcja challenge kolędowy. Zebrane fundusze trafią na szkołę zawodową Eastlands w Nairobi, stolicy Kenii – powiedział Piotr Giertych. Wyjaśnił, że placówka jest w jednej z biedniejszych dzielnic Nairobi – Donholm i jest otoczona slumsami. Zebrane fundusze zostaną przeznaczone na zakup wyposażenia 10 stanowisk szkoleniowych (do nauki diagnostyki silników samochodowych i sprzętu do nauki wyszukiwania usterek w silnikach samochodowych).

„Całkowity koszt potrzebnego sprzętu wynosi 29 234,34 euro, co jest równe około 135 tys. zł” – wskazali organizatorzy orszaku.W akcji challenge kolędowy można brać udział od 24 grudnia. Wyzwanie polega na nagraniu dowolnej kolędy, której zaśpiewanie poprzedzone jest słowami: „Razem z orszakiem trzech królów zbieramy na edukację w Afryce”. Nagranie należy umieścić na Facebooku, Twitterze, Instagramie, dołączając hasztagi: #OrszakdlaAfryki #KolędujmyRazem #OrszakTrzechKróli. Śpiewający nominuje następnie trzy osoby, które mają 72 godziny na wzięcie udziału w zabawie. „Akcję zainicjował w tym roku metropolita łódzki abp Grzegorz Ryś, śpiewając kolędę w stroju góralskim” – powiedział przewodniczący fundacji Orszak Trzech Króli.

Od 2009 roku

Orszak 2022 odbędzie się także za granicą, w tym m.in. w Anglii, Austrii, Francji, na Ukrainie, a także w Afryce, w Zambii, w Sierra Leone, w Kongo, w Kamerunie czy w Rwandzie.

Przypadająca w Kościele katolickim 6 stycznia uroczystość Objawienia Pańskiego, nazywana jest także Epifanią lub świętem Trzech Króli. Jest ona jednym z pierwszych świąt, które ustanowił Kościół – (w III wieku w Kościele wschodnim, a w IV wieku w Kościele zachodnim). Od 2011 r. jest to w Polsce dzień wolny od pracy, podobnie jak i w innych krajach, np. we Włoszech, Hiszpanii, Grecji, Szwecji, Finlandii, Austrii czy w Szwajcarii.

Obchodom uroczystości towarzyszy wystawianie jasełek oraz tzw. widowisk herodowych. Pierwszy orszak trzech królów w Polsce ruszył w roku 2009. W 2020 r. w wydarzeniu wzięło udział ok. 1,3 mln uczestników w 872 miejscowościach w kraju. Najważniejszym punktem świętowania jest msza święta, która rozpoczyna lub kończy orszak.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze