epa05798015 Pakistani security officials secure the shrine of Sufi Muslim saint Lal Shahbaz Qalandar, in Sehwan, Pakistan, 16 February 2017. At least 70 people were killed and more than 250 injured in the incident. EPA/WAQAR HUSSAIN Dostawca: PAP/EPA.

Pakistan: 72 osoby zginęły w zamachu w świątyni

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Co najmniej 72 osoby zginęły, a ponad 150 zostało rannych w czwartek w zamachu samobójczym przeprowadzonym w świątyni sufickiej w mieście Sehwan w prowincji Sindh na południowym wschodzie Pakistanu – poinformował wysoki rangą przedstawiciel miejscowej policji.

Wcześniej pakistańska policja informowała o 25 zabitych. Zamachowiec wszedł do świątyni, gdy zgromadziły się tam tłumy – poinformował przedstawiciel policji, nie podając więcej szczegółów.

Jest to najkrwawszy zamach terrorystyczny w Pakistanie w ostatnim czasie. Przyznała się do niego organizacja dżihadystyczna Państwo Islamskie (IS) – podano w komunikacie propagandowej agencji dżihadystów, Amak. IS działa głównie na Bliskim Wschodzie, ale jej wpływy rosną również w Pakistanie.

Atak na suficką świątynię Lal Shahbaz Qalandar w mieście Sehwan natychmiast potępił premier Pakistanu Nawaz Sharif.

Sufizm, czyli mistyczny nurt islamu, jest uważany przez część ekstremistów muzułmańskich, w tym talibów i dżihadystów z Państwa Islamskiego, za odłam heretycki.

Do innych tego rodzaju ataków – w tym do poniedziałkowego zamachu bombowego w mieście Lahaur na wschodzie Pakistanu, gdzie zginęło 13 osób – przyznali się pakistańscy talibowie z organizacji Jamaat-ur-Ahrar. 27 marca 2016 roku w zamachu bombowym w jednym z parków w Lahaurze zginęły co najmniej 72 osoby, w większości kobiety i dzieci. Do dokonania tego zamachu przyznało się również Jamaat-ur-Ahrar.

Fot. PAP/EPA/WAQAR HUSSAIN 

Pakistan: 72 osoby zginęły w zamachu w świątyni
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze