Panama 2019: 5 tys. pielgrzymów z Polski

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Około 5 tysięcy pielgrzymów z Polski ma przyjechać do Panamy na Światowe Dni Młodzieży w 2019 roku – poinformował ambasador Panamy w Polsce Enrique Zarak na konferencji prasowej nt. przygotowań do ŚDM, zorganizowanej w czwartek w Warszawie.

Ambasador powiedział, że organizacja ŚDM jest „jednym spośród trzech najważniejszych wydarzeń dla jego kraju”, pozostałe to szczyt prezydentów Ameryki Łacińskiej oraz poszerzenie Kanału Panamskiego. Zarak przypomniał, że w czerwcu organizatorzy ŚDM w Panamie odwiedzili Kraków, gospodarza ŚDM w 2016 r. Delegację Panamy interesowały m.in. kwestie logistyczne i dotyczące zapewnienia bezpieczeństwa. „Na chwilę obecną mamy informację, że przewidziany jest udział około 5 tysięcy pielgrzymów, którzy przyjadą z Polski do Panamy” – powiedział ambasador. Dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM ks. Emil Parafiniuk przypomniał, że Kościół realizuje projekt „Bilet dla Brata 2.0” – zbiórkę pieniędzy dla polskich pielgrzymów udających się na ŚDM w Panamie.

Panamscy Indianie / fot. ks. Józef Gwóźdź

„Ze względu na to, że ŚDM w Panamie będą dosyć daleko i będą dosyć kosztowne, chcemy pomóc polskiej młodzieży w zebraniu środków na ten wyjazd. Przygotowujemy +cegiełki+, które pojawią się w parafiach w Polsce” – powiedział Parafiniuk. Przypomniał, że zakończyła się już rekrutacja tzw. wolontariuszy długoterminowych. Zgłosiło się ponad 100 osób chętnych na wyjazd na rok do Panamy. Spośród nich zostanie wybranych 10, a następnie Komitet Organizacyjny w Panamie wybierze trzy, które zaprosi do współpracy. „Jeśli chodzi o wolontariat krótkoterminowy, to przewidujemy rekrutację 200-300 osób. Ta rekrutacja rozpocznie się w styczniu 2018 roku” – powiedział Dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego ŚDM.

Panamscy Indianie / fot. ks. Józef Gwóźdź

Poinformował, że w tej chwili dla polskiej młodzieży przygotowane są miejsca w trzech diecezjach Panamy. „W sumie już 2,2 tys. miejsc tam mamy gotowych. Czekamy na osoby z Polski, które będą się zgłaszały na wyjazd. Dbamy o to, aby udział polskich pielgrzymów był bezpieczny i dobrze zorganizowany” – powiedział Parafiniuk. W czasie konferencji prasowej w siedzibie Konferencji Episkopatu Polski została zaprezentowana także książka „Misja Panama” autorstwa polskiego misjonarza w Panamie ks. Józefa Gwoździa. Środki z jej sprzedaży trafią na realizację projektu „Bilet dla Brata 2.0”. 34. Światowe Dni Młodzieży odbędą się w Panamie między 22 a 27 stycznia 2019 r pod hasłem „Oto Ja służebnica Pańska, niech Mi się stanie według twego słowa!”. Spotkanie w stolicy kraju poprzedzą Dni w Diecezjach, które odbędą się od 17 do 21 stycznia na terenie Panamy, Kostaryki i Nikaragui. Światowe Dni Młodzieży, w których uczestniczył papież Franciszek, odbywały się w Krakowie i w Brzegach k. Wieliczki od 26 do 31 lipca 2016 r. i zgromadziły – według organizatorów – ponad 2 mln pielgrzymów.

Fot. eo.nl

Panama 2019: 5 tys. pielgrzymów z Polski
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze