Państwowa Komisja ds. Pedofilii spotkała się z ks. prof. Andrzejem Kobylińskim
21 stycznia członkowie Państwowej Komisji ds. Pedofilii spotkali się z ks. prof. Andrzejem Kobylińskim, który od 1998 r. zajmuje się badaniem tego problemu i który poświęcił mu kilkadziesiąt opracowań naukowych i publicystycznych. Z kolei dziś z komisją rozmawiał prezydent Andrzej Duda.
– Uważam spotkanie z Komisją za bardzo inspirujące i niezwykle owocne. Wspólna rozmowa trwała kilka godzin. Komisja już wcześniej zapoznała się z niektórymi moimi opracowaniami naukowymi i publicystycznymi dotyczącymi pedofilii. Odpowiadając w trakcie spotkania na bardzo wiele ważnych i ciekawych pytań, przede wszystkim wyjaśniłem niektóre zagadnienia związane z funkcjonowaniem podobnych komisji w innych państwach oraz przybliżyłem wiele kwestii szczegółowych dotyczących pedofilii w Kościele katolickim w naszym kraju – wyjaśnia ks. Kobyliński.
Kierownik Katedry Etyki Wydziału Filozofii Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie podkreśla, że działania podejmowane przez Komisję ocenia bardzo pozytywnie i zauważa, że cieszy się ona wysokim zaufaniem społecznym, dlatego w ostatnim czasie otrzymała tak wiele zgłoszeń dotyczących molestowania seksualnego osób nieletnich. – Należy docenić fakt, że Komisja analizuje m.in. wiedzę i doświadczenie płynące z innych krajów, które podjęły wcześniej niż Polska walkę z wykorzystywaniem seksualnym dzieci. Moim zdaniem poważnym problemem jest swego rodzaju niejasność celów i zadań, jakie zostały zapisane w ustawie powołującej Komisję do istnienia. Mam jednak nadzieję, że w przyszłości ten problem zostanie rozwiązany – zauważa ks. Kobyliński.
Warto pamiętać o tym, że Komisja w bardzo niewielkim stopniu będzie zajmować się pedofilią klerykalną, czyli wykorzystywaniem seksualnym osób nieletnich przez niektórych księży i zakonników. Dlaczego? Zgodnie z ustawą, Komisja jest uprawniona do analizy przypadków molestowania seksualnego dzieci poniżej 15 roku życia, natomiast ponad 80% ofiar pedofilii klerykalnej to osoby nieletnie powyżej tej granicy wieku, czyli dorastająca młodzież między 15 i 18 rokiem życia. (ks. Kobyliński dla KAI)
Z kolei dzisiaj z Komisją ds. Pedofilii spotkał się prezydent RP. Przewodniczący komisji Błażej Kmieciak przekazał, że rozmowa dotyczyła m.in. wstępnych refleksji nt. kierunków zmian polskiego prawa w celu ochrony dzieci. „Członkowie komisji przedstawili projekt zmian legislacyjnych zmierzających do zwiększenia ochrony prawnokarnej małoletnich pokrzywdzonych przestępstwami przeciwko wolności seksualnej i obyczajności. Rozmowa dotyczyła również formalno-organizacyjnych aspektów bieżących prac komisji” – informuje Kancelaria Prezydenta.
Jak przekazał przewodniczący Kmieciak, Komisja została zaproszona na spotkanie przez prezydenta Dudę. „Jest to dla nas bardzo ważne, gdyż jest to spotkanie po blisko pół roku od momentu rozpoczęcia funkcjonowania przez komisję. Przedstawiliśmy prezydentowi dotychczasowe działania, jakie podejmujemy zarówno od strony teoretycznej, badawczej, jak i praktycznej, okołoprocesowej” – powiedział. Kmieciak sprecyzował, że „z naszej perspektywy kluczowe jest, aby polskie prawo karne jak najlepiej chroniło ofiarę, osobę małoletnią i była to wyraźna, i konkretna ochrona„. „W tym kontekście chodzi o szczególną ochronę małoletnich w czasie, w którym mogą paść ofiarą nadużyć seksualnych, które coraz częściej są kreowane i kierowane poprzez sieć” – wskazał. Przewodniczący dodał, że nie ukrywa, iż ma nadzieję na współpracę z Kancelarią Prezydenta, choćby w zakresie inspiracji dla projektów zmian legislacyjnych.
>>> Adam Żak SJ: pedofilia w Kościele to problem czarnych owiec, ale i struktur [ROZMOWA]
Niedawno członkowie Komisji spotkali się z prokuratorem krajowym Bogdanem Święczkowskim oraz komendantem głównym policji Jarosławem Szymczykiem. „W zgodnej opinii członków komisji oraz przedstawicieli Policji, wspólna i regularna praca może przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa małoletnich poniżej lat 15. W tym celu została wyznaczona osoba z Komendy Głównej Policji do współpracy z Państwową Komisją ds. Pedofilii” – informowano po spotkaniu w KGP.
W listopadzie ubiegłego roku Państwowa Komisja ds. Pedofilii rozpoczęła przyjmowanie zgłoszeń o przypadkach przestępstwa pedofilii albo o ich ukrywaniu. Wniosek taki może złożyć każda osoba, która wie o takim przypadku. Wnioski można składać osobiście, e-mailem lub wysłać pocztą. Do tej pory do komisji trafiło już blisko 90 spraw. W ponad 30 sprawach komisja skierowała do prokuratury zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa. Komisja ds. pedofilii utworzona została na mocy ustawy, która weszła w życie we wrześniu 2019 r. Jej powstanie zapowiadał wcześniej premier Mateusz Morawiecki po emisji filmu braci Sekielskich „Tylko nie mów nikomu”. Nowo powołani członkowie komisji złożyli ślubowanie w lipcu 2020 r. W skład gremium wchodzi siedmiu członków reprezentujących: Sejm, Senat, prezydenta, premiera i Rzecznika Praw Dziecka.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |