papież Franciszek

fot. EPA/ETTORE FERRARI, arch

Papieska msza nie „zmieści się” na… stadionie!

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.
Ponad 70 tys. katolików z całej Tajlandii i krajów sąsiednich zarejestrowało się, aby wziąć udział we mszy, którą w Bangkoku 21 listopada odprawi papież Franciszek. Nie ma już też wejściówek na mszę z młodzieżą, która odbędzie się następnego dnia – rozeszły się w ciągu tygodnia.
 

Stadion Narodowy, na którym ojciec święty odprawi mszę, mieści maksymalnie 50 tys. osób. – Musieliśmy więc wprowadzić limity dla każdej parafii, która zgłasza chętnych – powiedział rzecznik episkopatu Tajlandii. – Dla tych, którzy się nie zmieszczą, papież zrobi rundę papamobilem wokół stadionu – dodał. Będzie też możliwość oglądania mszy papieskiej na telebimach rozstawionych dookoła.

Maha Vajiralongkorn jest 10 królem dynastii Chakri. Ma 62 lata. Przyjął imię Ramy X, fot. PAP/EPA/RUNGROJ YONGRIT

W programie wizyty apieża Franciszka są spotkania z królem Tajlandii Maha Vajiralongkorn, premierem Prayuth Chan-o-cha, najwyższym patriarchą buddyjskim, z biskupami i księżmi katolickimi oraz przedstawicielami innych wyznań. Niewykluczone, że na spotkanie z ojcem świętym przybędzie też jego kuzynka, Ana Rosa Sivori. 77-letnia argentyńska zakonnica pracuje jako misjonarka w Tajlandii od 1966 roku, obecnie jest wicedyrektorką szkoły katolickiej w północno-wschodnim regionie kraju.

>>> Tajlandia solidarności 

for. EPA/CLAUDIO PERI

Franciszek będzie pierwszym papieżem, który odwiedzi Tajlandię od prawie czterech dekad. Ostatnią podróż w te rejony odbył Jan Paweł II w 1984 r. W Tajlandii jest niecałe 400 tys. katolików, co stanowi… 0,58 % populacji.

Zbliżająca się wizyta papieża łączy się z dwoma jubileuszami. Pierwszy z nich, to 350. rocznica utworzenia w 1669 roku przez papieża Klemensa IX „Mission Siam”, która miała na celu uporządkowanie struktur pracy misyjnej w kraju i ostateczne zakorzenienie wiary katolickiej w Tajlandii. Drugi jubileusz, to 50. rocznica nawiązania w 1969 roku stosunków dyplomatycznych między Królestwem Tajlandii, a Stolicą Apostolską.

Zdjęcie: Stadion Narodowy Rajamangala w Bangkoku, fot. domena publiczna

Zobacz także
Wasze komentarze