epaselect epa05680695 Pope Francis (R) holds his Sunday Angelus prayer from a window of the Vatican seen through a seasonal decorated Christmas tree on Saint Peter’s Square, Vatican City, 18 December 2016. EPA/CLAUDIO PERI Dostawca: PAP/EPA.

Papież: Maryja i Józef – wprowadzają w tajemnicę Narodzenia Pańskiego

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Maryja i Józef, którzy jako pierwsi przyjęli Jezusa przez wiarę, wprowadzają nas w tajemnicę Bożego Narodzenia. Ona pomaga zająć postawę gotowości przyjęcia Syna Bożego w naszym konkretnym życiu, Józef zaś zachęca nas do szukania i ufnego pełnienia woli Bożej.

Przypomniał o tym Franciszek 18 grudnia w rozważaniach przed modlitwą Anioła Pański. Po ich wygłoszeniu i odmówieniu z wiernymi zgromadzonymi na Placu św. Piotra w Watykanie udzielił wszystkim błogosławieństwa, po czym m.in. życzył wszystkim godnego przeżycia zbliżających się świąt.

Papież zaznaczył, że liturgia ostatniej niedzieli Adwentu naznaczona jest tematem bliskości Boga do ludzkości a czytany dzisiaj fragment Ewangelii św. Mateusza ukazuje dwie osoby, najbardziej zaangażowane w tę tajemnicę: Maryję Pannę i Józefa, Jej oblubieńca. „Przybywając” do łona Maryi, Bóg zbliżył się do człowieka, przyjmując ciało z niewiasty. W odmienny sposób chce ze swą łaską wejść w nasze życie i dać nam w darze Swego Syna. A czy my Go przyjmujemy, czy może odrzucamy? Podobnie jak Maryja, my także, przyjmując Jezusa i starając się codziennie iść za Nim, możemy współpracować z Jego planem zbawienia nas.

Zauważył następnie, że św. Józef, nie będąc w stanie wytłumaczyć sobie ciąży Maryi, otrzymuje od wysłannika Bożego wyjaśnienie istoty tego macierzyństwa. Przygarniając Maryję, świadomie i z miłością przygarnia Tego, który został w Niej poczęty za sprawą cudownego dzieła Boga, dla którego nic nie jest niemożliwe – podkreślił mówca. Dodał, że Józef – człowiek pokorny i sprawiedliwy – uczy nas, aby zawsze ufać Bogu, dać się Jemu prowadzić z dobrowolnym posłuszeństwem.

„I te dwie postacie, które jako pierwsze przyjęły Jezusa przez wiarę, wprowadzają nas w tajemnicę Bożego Narodzenia” – zaznaczył Franciszek.

Papież: Maryja i Józef – wprowadzają w tajemnicę Narodzenia Pańskiego
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze