epa06751927 Pope Francis leads a Mass of Pentecost at Saint Peter’s Basilica at the Vatican, 20 May 2018. EPA/DONATELLA GIAGNORI Dostawca: PAP/EPA.

Papież: nie można głosić ubóstwa i żyć jak faraon

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Papież Franciszek w przemówieniu na inauguracji obrad Konferencji Episkopatu Włoch mówił biskupom, że nie można głosić ubóstwa i jednocześnie „żyć jak faraon”. Przyznał, że na kryzys powołań wpływ mają skandale ujawniane w Kościele.

W wystąpieniu w Auli Synodu w Watykanie Franciszek wyraził zaniepokojenie kwestiami związanymi z pieniędzmi i przejrzystością. „Kontrświadectwem jest głoszenie ubóstwa i życie jak faraon” – oświadczył. „Wielki ból sprawia wiadomość o tym, że duchowny dał się zmanipulować albo, co gorsze, w nieuczciwy sposób zarządził wdowimi groszami” – powiedział papież. Jak zaznaczył, włoski episkopat „wiele uczynił w kwestii ubóstwa i przejrzystości, lecz wciąż można zrobić jeszcze jeden krok naprzód”.  „Bardzo skandaliczny jest brak przejrzystości w podejściu do pieniędzy i traktowanie dóbr Kościoła, jakby były osobistą własnością” – przestrzegł.

fot: PAP/EPA.

Papież stwierdził też, że „niepokój budzi kryzys powołań. To zatruty owoc kultury tymczasowości i dyktatury pieniędzy. W opinii Franciszka przyczynami tego kryzysu są też „skandale i chłodne głoszenie świadectwa”. Te wszystkie czynniki jego zdaniem „oddalają młodzież od życia konsekrowanego. Ile seminariów zostanie zamkniętych z powodu braku powołań? Bóg tylko wie” – oznajmił papież.

Po raz kolejny w ostatnich latach wyraził opinię, że liczba 250 diecezji we Włoszech jest zbyt wysoka. „To temat, który ciągnie się od dawna; sądzę, że nadszedł czas, by go zakończyć jak najszybciej” – wezwał Franciszek.

Zdjęcie: Aula Synodu w Watykanie, fot: PAP/EP

Zobacz także
Wasze komentarze