fot. PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI

Papież: potrzeba teologii wychodzącej do człowieka

Ojciec Święty podkreśla, że potrzeba odzyskać teologię wcieloną w życie ludzi, która „nie rodzi się z abstrakcyjnych idei wymyślonych przy biurku”, ale wyrasta z życia narodów, z symboli kultur, z ukrytych pytań i krzyku, który wznosi się z cierpiącego ciała ubogich. Apeluje o to Franciszek we wstępie do książki bp. Antonia Staglianò, przewodniczącego Papieskiej Akademii Teologicznej pt. „Ripensare il pensiero” (Przemyśleć na nowo myśl).

Papież podkreśla, że badania teologiczne, zwłaszcza akademickie, są często kojarzone z rygorystycznym użyciem rozumu. Jednak każdego dnia doświadczamy tego, że „tajemnica życia jest większa niż jakiekolwiek ćwiczenie rozumu. Życie jest większe, a nasze serce jest otchłanią” – podkreśla Franciszek.

>>> Franciszek: teologia również ma stać się bardziej „synodalna”

Ojciec Święty zaznacza, że posługiwanie się rozumem może otworzyć drogi poznania tylko wtedy, gdy wynika z modlitwy i ducha kontemplacji tajemnicy Boga, której bogactwa i nauka są niezgłębione (por. Rz 11, 33). „Rozumiemy zatem, że zadanie teologii nie może ograniczać się do uporządkowania idei i pojęć” – wskazuje Franciszek i dodaje, że „nie można redukować wiary do „teorii oderwanej od konkretnej rzeczywistości”.

„Kiedy refleksja teologiczna uległa pokusie racjonalizacji wiary, stała się jałową, bez ciała i bez serca, niezdolną do przekazania, wraz z powodami wiary, dreszczu spotkania z Bogiem” – podkreśla Papież. Jednocześnie zwraca uwagę na to, że myśl chrześcijańska, która kryje w sobie znaczne bogactwa musi zostać przemyślana na nowo w świetle zdobyczy ludzkich, naukowych i kulturowych. Musi też odpowiadać na wyzwania ewangelizacji, które wymagają „teologii wychodzącej”.

„Cieszę się, że mogę zaprezentować tę książkę, która przywołuje wartość teologii ludu, która wychodzi z siebie, aby być w „innych miejscach”: nie tylko w akademii, ale także na ulicy” – napisał Papież we wstępie do książki przewodniczącego Papieskiej Akademii Teologicznej bp. Antonia Staglianò, pt. „Ripensare il pensiero” (Przemyśleć na nowo myśl), wydanej przez Marcianum Press.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze