fot. unsplash

Papież powołał nową komisję do spraw badań nad diakonatem kobiet

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Papież Franciszek powołał nową komisję do spraw badań nad diakonatem kobiet – informuje Watykan. Ten organ ma przeanalizować dyskutowaną od kilku lat kwestię roli, jakie mogą pełnić kobiety w Kościele i jakie niegdyś pełniły.

Już wcześniej Franciszek opowiedział się za przeanalizowaniem sprawy diakonatu kobiet w pierwszych wiekach Kościoła i w 2016 r. powołał w tym celu komisję. Doszło do tego po tym, gdy podczas spotkania z Watykanie zakonnice zapytały Franciszka, czemu Kościół nie dopuszcza kobiet do posługi diakonatu i postulowały powołanie komisji. W czasie audiencji dla Międzynarodowej Unii Przełożonych Generalnych żeńskich zgromadzeń zakonnych papież odpowiedział wówczas: „Powołać komisję, która to przestudiuje? Tak, wierzę, że to może być dobre dla Kościoła, żeby wyjaśnić tę kwestię. Zgadzam się. Powiem, żeby tak zrobiono”.

>>> Kard. Czerny o najnowszej adhortacji: to nowy wkład kobiety w życie Kościoła

fot. EPA/RICCARDO ANTIMIANI

W czasie zeszłorocznego synodu biskupów na temat Amazonii papież ogłosił zamiar reaktywacji komisji i kontynuowania badań między innymi nad tym, jak diakonat wyglądał na początku chrześcijaństwa. W środowym komunikacie biura prasowego poinformowano, że przewodniczącym nowej komisji będzie arcybiskup włoskiego miasta L’Aquila Giuseppe Petrocchi. W jej skład wejdą natomiast świeccy i duchowni profesorowie z Ukrainy, USA, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Włoch i Francji.

Przeczytaj też >>> Kobiety w Kościele. O tym, co można sobie nawzajem dać [ROZMOWA]

Zobacz także
Wasze komentarze