fot. EPA/MAURIZIO BRAMBATTI

Papież spotka się z premierem Libanu

Tymczasowy premier Libanu Nadschib Mikati przybył 15 marca z wizytą do Rzymu. Dziś przyjmie go na audiencji w Watykanie papież Franciszek. Planowane jest też spotkanie z sekretarzem stanu Stolicy Apostolskiej, kard. Pietro Parolinem – poinformowała libańska państwowa agencja informacyjna NNA. Według tych informacji w Rzymie Mikati spotka się też z szefową włoskiego rządu Giorgią Meloni.

Będzie to druga audiencja papieska dla Mikatiego, poprzednia miała miejsce w 2021 roku. Przed wyjazdem do Rzymu rozmawiał o sytuacji w Libanie z maronickim patriarchą kard. Becharą Rai w jego rezydencji w Bkerke. „Obaj byliśmy zgodni, że należy jak najszybciej wybrać prezydenta” – powiedział Mikati dziennikarzom po godzinnym spotkaniu. Tymczasowy premier podkreślił, że bez rozwiązania politycznego Liban nie będzie w stanie przezwyciężyć obecnego kryzysu.

>>> Papież do Ajatollaha Al-Sistaniego: tamto spotkanie dobrze zrobiło mojej duszy

Od 2019 roku Libanem wstrząsa bezprecedensowy kryzys gospodarczy i problemy społeczne. Również pod względem politycznym kraj od lat znajduje się w kryzysie. Od października, gdy wygasła kadencja prezydenta Michela Aouna, do tej pory parlament nie był w stanie wybrać jego następcy. W ubiegłym tygodniu Hezbollah zapowiedział, że poprze kandydaturę maronickiego polityka Sleimana Frangiego. Obecny rząd kierowany przez premiera Mikatiego również sprawuje władzę tylko ad interim od czasu wyborów w maju ubiegłego roku, ale jak dotąd utworzenie nowego rządu nie powiodło się.

Związani z Rzymem maronici są największą wspólnotą chrześcijańską w Libanie. Swoją nazwę wywodzą od pustelnika Marona z V wieku, wokół którego w środkowej Syrii zebrała się grupa chrześcijan pochodzenia aramejskiego. Po podboju islamskim, w VII wieku wyemigrowali do Libanu. Według wschodniego Kościoła katolickiego ponad połowa z 3,2 mln maronitów na świecie żyje w nielibańskiej diasporze. Zgodnie z ustaloną przed stu laty zasadą proporcjonalności religijnej, prezydent Libanu musi być chrześcijaninem maronitą, premier – sunnitą, a przewodniczący parlamentu – szyitą.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze