fot. EPA/FABIO FRUSTACI

Papież w drodze do Bahrajnu. Co czeka go po wylądowaniu?

Franciszek wyruszył w podróż apostolską do Królestwa Bahrajnu. O godz. 9.45 samolot Airbus 330 włoskich linii lotniczych ITA z papieżem na pokładzie wystartował z rzymskiego lotniska Fiumicino do Awali. Jest to drugie, po Zjednoczonych Emiratach Arabskich w 2019 roku, państwo Półwyspu Arabskiego, goszczące głowę Kościoła katolickiego.

Celem papieskiej wizyty jest udział w Bahrajńskim Forum Dialogu pod hasłem „Wschód i Zachód na rzecz ludzkiego współistnienia”. Mottem papieskiej podróży są słowa: „Pokój na ziemi ludziom dobrej woli”, zaczerpnięte z Ewangelii według św. Łukasza. Jest to 39. podróż zagraniczna papieża Bergoglio. Przed udaniem się na lotnisko, papież Franciszek pozdrowił w Domu Świętej Marty trzy rodziny uchodźców z Ukrainy, goszczone przez rodziny włoskie. Towarzyszył im prefekt Dykasterii ds. Miłosierdzia, kardynał Konrad Krajewski.

>>> Wizyta apostolska papieża Franciszka w Bahrajnie [PROGRAM]

fot. EPA/TELENEWS

Ojciec Święty przed wejściem na pokład samolotu papież krótko przywitał się z kilkoma osobami, m.in. bp. Gianrico Ruzzą, administratorem apostolskim diecezji Porto-Santa Rufina, w której jurysdykcji znajduje się Międzynarodowy Port Lotniczy Fiumicino. Samolot w czasie 5 godzin i pięciu minut lotu przeleci nad Włochami, Grecją, Cyprem, Egiptem, Jordanią i Arabią Saudyjską. Po pokonaniu 4,228 km oczekiwany jest w bazie lotniczej Sakhir – Awali o godz. 16.45 (14. 45 czasu polskiego). Maszyna wyląduje na lotnisku dla specjalnych samolotów w pustynnym rejonie Sachir w środkowej części Bahrajnu, niedaleko stolicy kraju, Manamy.

>>> Na papieską mszę świętą w Bahrajnie znacznie więcej chętnych niż miejsc

Na lotnisku Franciszka powita król Bahrajnu Ḥamad bin ʿĪsā Āl Khalīfa oraz książę i premier Salmān bin Ḥamad Āl Khalīfa. Będzie też trzech innych synów króla i wnuk. Ze strony Kościoła katolickiego będą m. in. administrator apostolski wikariatu Arabii Północnej, bp Paul Hinder oraz bp Paolo Martinelli, zwierzchnik wikariatu apostolskiego Arabii Południowej. Na lotnisku nie przewiduje się żadnych przemówień. Na zakończenie krótkiej rozmowy papież i król ze swym orszakiem pozdrowią sunnickiego Wielkiego Imama Al-Azharu, Ahmada al-Tayyeba. Sunnicka jest rodzina królewska i większość Bahrajńczyków. Papież będzie mieszkał w pałacu królewskim Sachir w Awali. Po przylocie z Rzymu złoży tam wizytę kurtuazyjną królowi oraz spotka się z władzami, społeczeństwem i korpusem dyplomatycznym.

Pozdrowienia z pokładu samolotu

Papież Franciszek wystosował telegramy z pozdrowieniami do przywódców i monarchów krajów będących na trasie jego przelotu – Włoch, Grecji, Cypru, Egiptu, Jordanii i Arabii Saudyjskiej.

W telegramie do prezydenta Włoch Sergio Mattarelli papież napisał, że udaje się do Bahrajnu jako „pielgrzym pokoju i braterstwa, by głosić świadectwo znaczenia spotkań cywilizacji, religii i kultur”. Narodowi włoskiemu Franciszek życzył dobrobytu duchowego, obywatelskiego i społecznego.

fot. EPA/TELENEWS

Papież pozdrowił też prezydent Grecji Katerinę Sakellaropulu, życząc jej narodowi jedności, dobrobytu i pokoju. Franciszek przekazał pozdrowienia prezydentowi Cypru Nikosowi Anastasiadisowi i narodowi jego kraju. Prezydentowi Egiptu Abdelowi el-Fatahowi es-Sisiemu życzył „darów radości i pokoju” dla jego rodaków, a w telegramie do króla Jordanii Abdullaha II napisał, że modli się o obfite błogosławieństwa dla jego narodu. W depeszy do króla Arabii Saudyjskiej Salmana ibn Abd al-Aziza as-Sauda papież życzył pokoju i dobrobytu.

Pierwszy papież w tym miejscu

Bahrajn to małe królestwo w Zatoce Perskiej. Franciszek odwiedzi je jako pierwszy papież w dziejach. Został zaproszony przez króla Hamada ibn Isę al-Chalifę. Weźmie tam udział w forum dialogu „Wschód i Zachód na rzecz Ludzkiej Koegzystencji”. – To podróż pod znakiem braterstwa i wzajemnego zrozumienia, a także wyraz woli zacieśnienia relacji z islamem – zapowiedział Watykan. Podkreślono, że Franciszek udaje się tam jako pielgrzym dialogu i pokoju w czasach naznaczonych przez wojnę. „Jest to czas, w którym trzeba szukać sojuszników dla sprawy pokoju i braterstwa” – mówił dziennikarzom przed podróżą dyrektor watykańskiego biura prasowego Matteo Bruni.

fot. EPA/TELENEWS

To 39. zagraniczna podróż papieża i jego powrót po ponad trzech latach nad Zatokę Perską. W 2019 roku był w Abu Zabi w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, odwiedzając ten region świata jako pierwszy papież w historii.

Ekumeniczna modlitwa o pokój

Podczas czterodniowej wizyty w Bahrajnie Franciszek weźmie udział w ceremonii zamknięcia forum dialogu, spotka się z monarchą Bahrajnu i jego rodziną, odwiedzi meczet, gdzie będzie rozmawiał z Muzułmańską Radą Starszych. Weźmie także udział w spotkaniu ekumenicznym i w modlitwie o pokój w katedrze Matki Bożej Arabskiej, a także odprawi mszę dla około 30 tysięcy wiernych z całego regionu i spotka się z duchowieństwem w stołecznym kościele. Papież będzie gościem króla, który oddał mu do dyspozycji rezydencję na terenie Pałacu Królewskiego Sachir.

Międzynarodowe organizacje obrońców praw człowieka oczekują, że papież zabierze głos w sprawie ich łamania i kwestii więźniów politycznych oraz prześladowań szyickiej większości w królestwie rządzonym twardą ręką przez sunnicką dynastię. To ostatnia papieska pielgrzymka, zapowiedziana na ten rok, po wizytach na Malcie, w Kanadzie i Kazachstanie.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze