Bejrut, fot. EPA/NABIL MOUNZER

Papież wkrótce odwiedzi Liban

„Papież wkrótce odwiedzi Liban” – powiedział nie podając daty abp Paul Richard Gallagher. Przebywający z wizytą w Bejrucie sekretarz ds. stosunków Stolicy Apostolskiej z państwami spotkał się dziś z prezydentem Libanu, Michelem Aounem.

Sekretarz ds. stosunków Stolicy Apostolskiej z państwami powiedział we wtorek, że papież Franciszek „zapewnił go, że wkrótce odwiedzi Liban”, nie precyzując daty. Szef watykańskiej dyplomacji wyraził troskę o Liban, mówiąc, że „przyszłość kraju nie jest pewna”. Ostrzegł, że „każde osłabienie obecności chrześcijan zniszczy wewnętrzną równowagę i tożsamość Libanu”. Arcybiskup zapewnił, że Watykan jest gotowy wspierać dialog narodowy między partiami politycznymi, jeśli zainteresowane formacje zwrócą się z oficjalną prośbą.

Abp Paul Richard Gallagher, fot. EPA/WAEL HAMZEH

Papież Franciszek poprosił mnie, bym przekazał wam jego bliskość i troskę. (abp Gallagher po spotkaniu z prezydentem Republiki Libanu)

W kwietniu ubiegłego roku papież wyraził chęć odwiedzenia Bejrutu „jak tylko zostaną spełnione odpowiednie warunki”. Wielu obserwatorów wiązało wówczas jego wizytę z utworzeniem rządu w kraju, który był go pozbawiony przez 13 miesięcy, zanim Mikatiemu udało się sformować swój zespół ministerialny 10 września 2021 roku. W poniedziałek papież ponownie zapewnił libańską delegację odwiedzającą Stolicę Apostolską, że „odwiedzi Liban, ponieważ obiecał to uczynić”.

fot. EPA/WAEL HAMZEH

Zachować tożsamość Libanu

Papież wierzy, że reformy i wsparcie wspólnoty międzynarodowej pomogą Libanowi zachować własną tożsamość” – powiedział abp Gallagher. Zapytany o wsparcie Watykanu dla libańskiego dialogu narodowego, do którego bezskutecznie wzywał prezydent Aoun, abp Gallagher powiedział, że Stolica Apostolska jest „gotowa wspierać – a nawet być gospodarzem – dialogu między partiami politycznymi, jeśli tylko oficjalna prośba zostanie wystosowana przez wszystkie zainteresowane formacje”. Powiedział, że dialog powinien być prowadzony między przedstawicielami społeczeństwa obywatelskiego a rządem. „Będziemy zachęcać przywódców politycznych i społeczeństwo obywatelskie do zaangażowania się w ten rodzaj dialogu” – podkreślił.

Abp Paul Richard Gallagher, fot. EPA/WAEL HAMZEH

Szef watykańskiej dyplomacji powiedział, że „każde osłabienie obecności chrześcijan zniszczy wewnętrzną równowagę i tożsamość Libanu„. W tym kontekście przypomniał, że papież Franciszek potwierdził, iż „”Liban musi pozostać projektem pokoju, którego przesłaniem jest przebaczenie i różnorodność” i gdzie „wszystkie wyznania i religie przedkładają interes publiczny nad swój interes indywidualny”. Arcybiskup wyraził też solidarność z rodzinami ofiar śmiertelnej podwójnej eksplozji w porcie w Bejrucie 4 sierpnia 2020 r., za które poprowadzi modlitwę dziś po południu. „Oby wszystkie rodziny i cały naród libański doczekał się sprawiedliwości” – wyraził nadzieję abp Gallagher, gdyż lokalne śledztwo jest sparaliżowane przez rażące ingerencje polityczne.

fot. EPA/WAEL HAMZEH

Arcybiskup Gallagher spotkał się w południe z przewodniczącym parlamentu Nabih Berry, a w godzinach popołudniowych ma się spotkać z głównodowodzącym armii Josephem Aounem. „Mamy nadzieję, że będziemy mieli bardziej kompleksowe spojrzenie na wyzwania stojące przed Libańczykami i będziemy mogli wnieść nasz wkład jako Watykan” – powiedział po spotkaniu z Berrym. Zapytany o wybory parlamentarne w Libanie, abp Gallagher powiedział, że „nie jest rolą Watykanu organizowanie wyborów”.

Abp Paul Richard Gallagher, fot. EPA/WAEL HAMZEH

Sekretarz ds. relacji z państwami weźmie udział w środę w otwarciu trzydniowego sympozjum na temat „Jan Paweł II i przesłanie Libanu” na Uniwersytecie Ducha Świętego w Kaslik (USEK) podczas którego wygłoszą przemówienia przełożony generalny zakonu libańskich maronitów, opat Neemtallah Hachem oraz Farid el-Khazen, ambasador Libanu przy Stolicy Apostolskiej. Wystąpienia te nawiążą do ogłoszonego w maju przed 25 laty listu apostolskiego Jana Pawła II „Nowa nadzieja dla Libanu”. Informując o tym media zwróciły uwagę na aktualność przesłania tego tekstu papieskiego w czasach, w których krajem na nowo wstrząsa ostry kryzys. Następnie abp Gallagher spotka się z maronickim patriarchą Becharą Rai. W czwartek rano arcybiskup spotka się także z muftim Republiki, szejkiem Abdellatifem Deriane, druzyjskim szejkiem Aklem Samim Abilmoną oraz wiceprzewodniczącym szyickiej Wyższej Rady, szejkiem Alim el-Khatibem. Tego dnia w południe spotka się również z premierem Nagibem Mikatim, a o 15.00 z szefem dyplomacji Abdallahem Bou Habibem, po czym w piątek rano powróci do Rzymu.

fot. EPA/WAEL HAMZEH
Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze