Papież wzywa do wypełnienia zobowiązań klimatycznych
Aby zażegnać prawdziwe niebezpieczeństwo „pozostawienia przyszłym pokoleniom gruzów, pustyń i śmieci”, konieczne jest „organiczne i uzgodnione działanie całościowej ekologii” – tłumaczył dalej gospodarz spotkania w Sali Klementyńskiej. „Nie możemy pozwolić sobie na tracenie czasu w trakcie tego procesu” – ostrzegł.
Jednocześnie zwrócił uwagę, że konieczność podejmowania pilnych działań dotyczy nie tylko państw, ale także „władz lokalnych, stowarzyszeń społeczeństwa obywatelskiego, instytucji gospodarczych i religijnych”. Wszystkie one mogą propagować kulturę i integralną praktykę ekologiczną – zapewnił papież. Wyraził przy tym życzenie, aby takie wydarzenia jak zaplanowane na 12-14 września w San Francisco spotkanie na szczycie nt. globalnych działań w sprawie klimatu, zaproponowały właściwe odpowiedzi. Szczególną rolę mają tu do odegrania instytucje finansowe – dodał Franciszek.
Jego zdaniem niezbędne jest przestawienie myślenia finansowego na cele wspierania całościowego rozwoju człowieka. Organizacje międzynarodowe, jak np. Międzynarodowy Fundusz Walutowy i Bank Światowy, mogą sprzyjać skutecznym reformom na rzecz rozwoju bardziej włączającego [innych] i zrównoważonego. Papież wyraził nadzieję, że świat finansów „znów stanie się narzędziem nastawionym na lepszą produkcję bogactwa i na rozwój”.
Ojciec Święty zauważył ponadto, że również religie, zwłaszcza Kościoły chrześcijańskie, mają do odegrania kluczową rolę w zakresie wspierania i pobudzania „nawrócenia ekologicznego”. Innymi głównymi postaciami na tym polu są młodzi i ludy tubylcze, które będą w centrum uwagi dwóch najbliższych zgromadzeń Synodu Biskupów oraz na pierwszej linii całościowego wyzwania ekologicznego.
„Smutno patrzeć na wywłaszczane ziemie narodów tubylczych i na ich kultury zdeptane przez postawy grabieżcze, przez nowe postacie kolonializmu, karmione przez kulturę pogardy i przez konsumpcjonizm” – ubolewał papież. Zachęcił na zakończenie do dalszej „pracy na rzecz radykalnej zmiany”, bo – jak podkreślił – „niesprawiedliwość nie jest niezwyciężona”.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |