Francja, fot. EPA/MOHAMMED BADRA

Paryż: jak będzie wyglądało ponowne otwarcie katedry Notre-Dame?

Program uroczystości związanych z ponownym otwarciem katedry Notre-Dame, odbudowanej po pożarze z kwietnia 2019 roku, przedstawił w liście pasterskim arcybiskup Paryża Laurent Ulrich. Trwać one będą od 7 do 15 grudnia. Każdego dnia przewidziano inną ceremonię.

Oficjalne otwarcie świątyni odbędzie się w sobotę 7 grudnia. Państwo, które jest jej właścicielem, przekaże ją w użytkowanie Kościołowi katolickiemu, zostaną „przebudzone” organy, które zabrzmią po raz pierwszy od 2019 roku, odbędzie się nabożeństwo zakończone poświęceniem katedry oraz odśpiewaniem „Magnificat” i „Te Deum”, na koniec zaś zostaną odprawione Nieszpory. W niedzielę 8 grudnia odbędzie się poświęcenie ołtarza głównego katedry i zostanie odprawiona przy nim pierwsza msza św. w odnowionej świątyni. A ponieważ „otwarcie Notre-Dame zasługuje na oktawę”, do 15 grudnia włącznie odprawiane tam będą uroczyste msze św.

>>> Francja: prezydent Macron zaprosił papieża Franciszka na ponowne otwarcie katedry Notre Dame w Paryżu

„Chcę, aby na otwarciu był obecny lud paryski”

Abp Ulrich zaznaczył, że katedra „z pewnością nie jest największym kościołem w Paryżu” i nie ma w niej zbyt wielu miejsc. W uroczystościach grudniowych wezmą więc udział przede wszystkim osobistości życia publicznego, donatorzy, ekipy pracujące przy odbudowie, strażacy, którzy ratowali katedrę w czasie pożaru z 15 kwietnia 2019 roku, biskupi i przedstawiciele francuskich diecezji.

ABp Laurent Ulrich/Fot. Mory Hugo, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=117402011

„Chcę, aby na otwarciu był obecny lud paryski” – zaznaczył abp Ulrich. Dlatego do uroczystości Zesłania Ducha Świętego 8 czerwca 2025 roku potrwa „okres ponownego otwarcia Notre-Dame de Paris”, tak by jak najwięcej osób mogło powiedzieć: „byłem na otwarciu katedry”. Hierarcha zalecił, by w ramach tych wydłużonych do sześciu miesięcy obchodów paryskie parafie i diecezje paryskiej prowincji kościelnej organizowały pielgrzymki do odnowionej świątyni.

Wcześniej planowana jest peregrynacja figury Matki Bożej Paryskiej (Notre-Dame de Paris) do diecezjalnych sanktuariów. Dwa tygodnie przed ponownym otwarciem katedry figura ta, od czasu pożaru znajdująca się w kościele św. Germana z Auxerre (St-Germain-l’Auxerrois) koło Luwru, zostanie przeniesiona do Notre-Dame w procesji ulicami miasta.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze