Patriarcha Cyryl zapewnia Putina o modlitwach Cerkwi za „Świętą Rosję”
Rosyjska Cerkiew Prawosławna wznosi głębokie modlitwy za nasz kraj, władze, wojsko i naród, aby Pan obalił plany wszystkich, którzy nękali Świętą Rosję, i ustanowił w narodzie ducha braterskiej miłości i pokoju – napisał patriarcha Moskwy i Wszechrusi Cyryl w przesłaniu do prezydenta Federacji Rosyjskiej Władymira Putina z okazji Dnia Jedności Narodowej. Wczoraj wieczorem doszło do osobistego spotkania Cyryla z Putinem.
Patriarcha Moskiewski w swoim przesłaniu przypomina, że historia tego święta jest nierozerwalnie związana ze wspomnieniem trudnych czasów w Rosji, „które nasi przodkowie zdołali przezwyciężyć, gromadząc się wokół świętych miejsc narodowych i zdając sobie sprawę z odpowiedzialności za losy swojego narodu i przyszłość swojego kraju”.
Dalej w jego przesłaniu czytamy: „Upamiętniając w tym dniu Kazańską ikonę Matki Bożej, świadczymy z wdzięcznością o licznych łaskach Pana, które w przeszłości objawiały się naszym przodkom, czcimy pamięć bohaterów, którzy bronili wolności i niepodległości Ojczyzny, mamy nadzieję na pomoc z wysoka w budowaniu spokojnego i dostatniego życia. W tym czasie Rosyjska Cerkiew Prawosławna wznosi głębokie modlitwy za nasz kraj, władze, wojsko i naród, aby Pan obalił plany wszystkich, którzy nękali Świętą Rosję, i ustanowił w narodzie ducha braterskiej miłości i pokoju.
Jestem wam wdzięczny za stałą uwagę, jaką poświęca Pan działalności Patriarchatu Moskiewskiego, za Pański osobisty wkład w harmonizację stosunków cerkiewno-państwowych. Mam nadzieję, że współpraca ta będzie się w przyszłości rozwijać, przynosząc dobre owoce, przyczyniając się do realizacji trwałych ideałów miłosierdzia i sprawiedliwości, jedności i harmonii społecznej, zachowania bogatego dziedzictwa historycznego, duchowego i kulturowego naszego kraju.
Życzę Panu siły duszy i ciała, szczodrej pomocy Bożej oraz błogosławionych sukcesów w pełnieniu wysokiej i odpowiedzialnej służby jako Prezydent Federacji Rosyjskiej” – napisał patriarcha Cyryl.
Obchodzony 4 listopada w Rosji Dzień Jedności Narodowej świętuje rocznicę oswobodzenia Moskwy „spod polskiego jarzma” 4 listopada 1612 r. , czyli zdobycia w 1612 Kremla moskiewskiego, opanowanego wcześniej przez wojska Rzeczypospolitej w wyniku wojny polsko-rosyjskiej (1609–1618), przez powstańców ludowych pod przywództwem Dymitra Pożarskiego i Kuźmy Minina.
Powstanie i kult Kazańskiej Ikony Matki Bożej sięga XVI wieku. W 1579 roku, po wielkim pożarze w Kazaniu dziewięcioletniej dziewczynce, Matronie Onuczinej, we śnie ukazała się Matka Boska i wskazała miejsce, gdzie znajduje się jej ikona. Zgodnie z tymi wskazówkami ikonę znaleziono na popielisku, przykrytą metrową warstwą popiołu i gruzu. W następnych latach w tym miejscu powstał żeński klasztor, w którym pierwszą zakonnicą, a następnie przeoryszą, została Matrona Onuczina (imię zakonne Marta).
>>> Patriarcha Cyryl: Rosja ocali świat od apokaliptycznej zagłady
W 1612 r., w czasie wojny polsko-rosyjskiej, Kazańska Ikona Matki Bożej przybyła do stolicy Rosji wraz z pospolitym ruszeniem z Niżnego Nowogrodu. W niedzielę 22 października (4 listopada według kalendarza gregoriańskiego) z miasta wypędzono oddziały polskie, a żołnierze z cudowną ikoną udali się na Kreml. W 1633 r. ikonę umieszczono w moskiewskim soborze Kazańskiej Ikony Matki Bożej. W 1721 roku z polecenia cara Piotra I ikonę tę (lub jej kopię) przeniesiono do Petersburga, gdzie zajęła ostatecznie poczesne miejsce w zbudowanym w 1811 r. soborze Kazańskiej Ikony Matki Bożej, głównej świątyni monasteru na miejscu jej odnalezienia. Natomiast w roku 1904 została skradziona i zaginęła bez wieści. Pojawiła się później na czarnym rynku, gdzie zakupił ją John Haffert, Amerykanin, założyciel Błękitnej Armii Fatimskiej i autor wielu publikacji, w tym tłumacz znaczącej książki o Akita, pt. „Łzy i przesłanie Maryi”. Haffert skonstruował w Fatimie kaplicę dla przechowywania kosztownej ikony. Potem zaś ofiarował ją Janowi Pawłowi II, aby ten zwrócił ją prawosławnym. W 2004 została przekazana Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej przez wysłannika papieża Jana Pawła II, kardynała Waltera Kaspera.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |