Ikony Supraśl Podlasie misyjne

Zdjęcie: rysownik ikon, fot. pixabay

Piękno i tajemnica współczesnych ikon [ZDJĘCIA]

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Współczesne ikony twórców z Polski i Ukrainy zostały nagrodzone w konkursie Muzeum Ikon w Supraślu. Zostaną włączone do nowej muzealnej kolekcji ikon dokumentujących sztukę sakralną XXI wieku.

Muzeum w Supraślu to jeden z najbardziej znanych zbiorów ikon w Polsce. Działa w zabudowaniach męskiego klasztoru prawosławnego pw. Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny w Supraślu i jest oddziałem Muzeum Podlaskiego w Białymstoku. W swoich zbiorach posiada jedną z najbogatszych w Polsce kolekcji ikon z XVIII, XIX i XX wieku, a także unikatowe XVI-wieczne freski.

ikony Supraśl misyjne

Zdjęcie: I nagroda Barbacki Stanisław, Ikona „Trzej młodzieńcy w piecu ognistym”, fot. Muzeum Ikon w Supraślu

Nowa epifania piękna

W niedzielę odbyło się rozstrzygnięcie II Międzynarodowego konkursu Muzeum Ikon „Nowa epifania piękna”. Na tę edycję nadesłano 161 prac autorów m.in. z Polski, Ukrainy i Armenii. Do oceny jury zakwalifikowało 23 ikony 18 twórców. Pierwsze miejsce w konkursie zdobyła ikona Stanisława Barbackiego „Trzej młodzieńcy w piecu ognistym. Drugą nagrodę przyznano Krystynie Kvik z Ukrainy „Ikona Pokłonu Trzech Króli”. Przyznano dwie trzecie nagrody: Vitalli Zoholobak z Ukrainy za ikonę „Opłakiwanie” oraz Ewie Grześkiewicz „Ikona Chrystusa Pantokratora”. Przyznano też pięć wyróżnień.

Nagrodzone prace trafią do powstającej od ubiegłego roku kolekcji dokumentującej sztukę sakralną XXI wieku. Tworzyć ją będą zarówno ikony, które powstały w oparciu o tradycję, ale też te, które charakteryzują się współczesną estetyką. Nowe prace zostaną wpisane do nowej księgi inwentarzowej. W ocenie kierowniczki Muzeum Ikon Krystyny Staweckiej, była to „wyjątkowo udana edycja konkursu” biorąc też pod uwagę fakt, iż była to dopiero druga edycja konkursu. Wszystkie nagrodzone prace utrzymane są w kanonie. Dwie z nich prezentują bardzo charakterystyczną szkołę ikony współczesnej – lwowską, dwie pozostałe prezentują „unikatowe” przedstawienie ikony.

ikony Supraśl muzeum misyjne

Zdjęcie: II nagroda Kvyk Khrystyna, Ikona Pokłonu Trzech Króli, fot. Muzeum Ikon w Supraślu

Kolejna edycja „Nowa epifania piękna” będzie ogłoszona niebawem. Finałowe prace będzie można oglądać na wystawie tymczasowej do końca września.

Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze