91 lat od pierwszej radiowej transmisji Mszy św.
16 kwietnia 1927 roku podczas Wielkanocy polska rozgłośnia radiowa po raz pierwszy nadała transmisję Mszy św. Przekaz z poznańskiej katedry przeprowadziło Radjo Poznańskie.
Transmisja spotkała się z różnymi komentarzami. Mówi się nawet, że Watykan nie wiedział, jak odnieść się do takiego posunięcia poznańskiej rozgłośni. Czy to się godzi, aby Msza św. była emitowana w radiu? Dzisiaj nikt nie ma wątpliwości, że środki masowego przekazu pomagają Kościołowi wypełniać jego misję. Dlatego pojawia się coraz silniejszy trend, aby do ewangelizacji wykorzystywać nowe media.
– Środki społecznego przekazu są narzędziem, dzięki któremu Kościół może z jednej strony wypełniać swoją misję głoszenia Ewangelii, z drugiej komunikować się ze światem. Na przestrzeni wieków Kościół szukał i znajdował różne sposoby, by przekazać światu Dobrą Nowinę. Wykorzystywał osiągnięcia w dziedzinie sztuki, kultury i techniki, by być tam, gdzie są ludzie, i mówić do nich językiem, który jest dla nich zrozumiały, którego sami używają – mówi ks. Wojciech Nowicki, redaktor naczelny Radia Emaus. – Dlatego współcześnie wykorzystuje środki społecznego przekazu (prasę drukowaną wraz z e-wydaniami, radio, telewizję, Internet) i coraz bardziej obecny jest w mediach społecznościowych – dodaje.
Dzisiaj obecność Kościoła i treści religijnych w mediach (w tym także z Internecie) nie jest dla nas zaskakująca. Wydaje się, że pierwsza radiowa transmisja Mszy św. była jednym z przełomowych momentów otwierania się Kościoła na wykorzystywanie pojawiających się technologii. Historyczny moment zdarzył się dokładnie 91 lat temu. 16 kwietnia 1927 roku, w Wielką Sobotę, Radjo Poznańskie transmitowało procesję rezurekcyjną, a w Niedzielę Wielkanocną i Poniedziałek Wielkanocny – Mszę św. W uroczystościach uczestniczył prymas Polski abp August Hlond, śpiewał Poznański Chór Katedralny pod dyrekcją ks. Wacława Gieburowskiego. Ks. Maciej Szczepaniak, rzecznik poznańskiej kurii, przytacza fragment artykułu „Wielkanoc na fali poznańskiej” z kwietniowego numeru tygodnika „Radjo” z 1927 r.u, gdzie opisywane jest „dziwne wzruszenie radjosłuchaczy” słyszących płynące z radia „głosy chórów i tony organów archikatedry”.
„Wszystkie transmisje z katedry udały się znakomicie, i z tem większem zadowoleniem należy to stwierdzić, że jak nas poinformował kier. działu muz. prof. Łukasiewicz, transmisję mszy z katedry usłyszymy dwa razy na miesiąc, w godzinach od 10 min. 30 do 12-ej” – donosił tygodnik.
W latach przedwojennych nabożeństwa nadawane przez radio były w dużej mierze transmitowane właśnie z Poznania. – Polskie Radio w pierwszych latach istnienia codzienną emisję rozpoczynało śpiewaną przez chór Harfa pieśnią „Kiedy ranne wstają zorze”. Było też pierwszą na świecie rozgłośnią państwową, która transmitowała Mszę św. Począwszy od 3 maja 1927 r. Msze św. celebrowane w katedrze poznańskiej weszły na stałe do programu ogólnopolskiego – informuje Polskie Radio.
Sytuacja jednak zmieniła się w 1949 r. Komunistyczne władze wymazały z ramówki transmisje wszelkich nabożeństw. Zostały one przywrócone dopiero w 1980 r. W wyniku porozumień sierpniowych od 21 września w każdą niedzielę i w dni ważniejszych uroczystości kościelnych Polskie Radio transmituje Mszę św. z bazyliki Świętego Krzyża w Warszawie. Wyjątek stanowiły jedynie dwie pierwsze niedziele stanu wojennego.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |