fot. EPA/CYRIL ZINGARO Dostawca: PAP/EPA.

Pobłogosławią zwierzęta z okazji odpustu ku czci św. Rocha

W środę 16 sierpnia w wielkopolskim Mikstacie odbędą się uroczystości z okazji odpustu ku czci św. Rocha. Błogosławieństwo zwierząt odbędzie się o 9 a dokona go ks. Łukasz Buzun, biskup pomocniczy Diecezji Kaliskiej. Następnie odprawiona zostanie suma odpustowa – poinformowano na stronie Diecezjalnego Sanktuarium Św. Rocha.

Od ponad 300 lat z okazji przypadającego na 16 sierpnia dnia św. Rocha, patrona Mikstatu (powiat ostrzeszowski), wokół świątyni gromadzą się gospodarze ze swymi zwierzętami. Zwierzęta prowadzone są przez ich gospodarzy w barwnym korowodzie.

Właściciele zwierząt przyjeżdżają do Mikstatu z różnych stron Polski. W procesjach uczestniczą konie, alpaki, krowy, cielaki, psy różnych ras, króliki, gąski, koty, świnki morskie a nawet pszczoły. Opiekunowie zwierząt troszczą się, by tego dnia ich podopieczni prezentowali się jak najpiękniej, więc niektóre zwierzęta są przyozdobione kolorowymi pióropuszami, kwiatami, kokardami i kotylionami. Na zakończenie błogosławieństwa – jak każe zwyczaj – w powietrze wypuszczane są gołębie.

Św. Roch – opiekun

Zgodnie z tradycją św. Roch zapewnia zwierzętom ochronę przez następny rok. Jest opiekunem zwierząt domowych, rolników, lekarzy i weterynarzy. Uroczystości odpustowe ku czci św. Rocha z obrzędem błogosławieństw zwierząt zostały wpisane w grudniu 2015 r. na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. W kościele św. Rocha wisi obraz przedstawiający tego świętego. Jego powstanie datuje się na 1707 r.

Święty Roch na obrazie autorstwa Francesco Francii, fot. Wikimedia Commons as part of a project by the Metropolitan Museum of Art. See the Image and Data Resources Open Access Policy, CC0

Św. Roch urodził się w 1295 r. jako syn rządcy Montpellier. W wieku 19 lat stracił oboje rodziców. Po rozdaniu majątku ubogim wyruszył do Rzymu. We włoskim miasteczku Acquapendente zastała go epidemia dżumy. Tam w miejscowym szpitalu opiekował się zarażonymi. W Rzymie spędził trzy lata i dokonał wielu cudownych uzdrowień. W czasie powrotu do Francji sam zakaził się dżumą. By nie zarażać innych, ukrył się w lesie. Według podania wytropił go tam pies Rożek, który przynosił mu pożywienie. Roch miał wówczas cudownie wyzdrowieć. W całej Europie zaczął szerzyć się kult św. Rocha. Na ziemiach polskich czczony jest przede wszystkim jako patron chroniący od zarazy, dlatego w epoce staropolskiej były mu poświęcone liczne ołtarze, figury i kapliczki.

Mieszkańcy Mikstatu w podzięce Św. Rochowi za ocalenie z zarazy wybudowali w 1773 r. drewniany kościół. Znajduje się on na wzgórzu poza miastem, gdzie na początku XIX wieku został przeniesiony cmentarz.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze