Poczta i Watykan wydały znaczek
Poczta Polska i Poczta Watykańska zaprezentowały w poniedziałek wspólny znaczek wyemitowany z okazji 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika. „Tą emisją chcemy upamiętnić szczególną postać człowieka wielu talentów, który zrewolucjonizował świat” – powiedział prezes Poczty Polskiej Krzysztof Falkowski.
W prezentacji znaczka, która odbyła się w Nuncjaturze Apostolskiej w Warszawie, wzięli udział m.in. nuncjusz apostolski w Polsce abp Salvatore Pennacchio, metropolita warmiński abp Józef Górzyński, biskup toruński Wiesław Śmigiel, biskup senior diecezji toruńskiej Andrzej Suski, prezes Poczty Polskiej Krzysztof Falkowski i rektor Akademii Katolickiej w Warszawie ks. prof. Krzysztof Pawlina.
Znaczki na stulecie
„Chciałbym podkreślić bardzo dobrą współpracę między Nuncjaturą Apostolską a Pocztą Polską. Podczas sześciu lat mojego pobytu w Warszawie chciałbym wspomnieć wspólną emisję znaczków na 100-lecie stosunków dyplomatycznych między Stolicą Apostolską a Rzeczpospolitą Polską, wspólną emisję na 100-lecie urodzin św. Jana Pawła II. W przygotowaniu są jeszcze dwie emisje: z okazji 10. rocznicy pontyfikatu papieża Franciszka i 100. rocznicy obecności jako sekretarza nuncjatury w Warszawie ks. Giovanniego Battisty Montiniego, przyszłego papieża Pawła VI” – podkreślił abp Pennacchio.
Nuncjusz przypomniał, że niebawem „ze smutkiem opuści drogą mu polską ziemię”, by podjąć obowiązki rektora Papieskiej Akademii Kościelnej. „Zabiorę ze sobą wiele pięknych wspomnień tej misji. Będę ze sobą wiózł piękne arkusze filatelistyczne różnych emisji Poczty Polskiej. Wiedzcie, że macie we mnie dobrego przyjaciela” – zastrzegł.
Człowiek wielu talentów
Prezes Poczty Polskiej Krzysztof Falkowski zapewnił, że współpraca z nuncjaturą, rozpoczęta wiele lat temu, będzie kontynuowana. „Mikołaj Kopernik kojarzy nam się jedynie z astronomią, ale był człowiekiem wielu talentów i wielu profesji. Był lekarzem, prawnikiem, ekonomistą, był duchownym i kanonikiem. Jest to człowiek, który zrewolucjonizował świat. Dzięki swojemu dziełu O obrotach sfer niebieskich doprowadził do jednego z największych odkryć w dziejach. Dzisiaj, tą naszą emisją, chcemy upamiętnić tę szczególną postać” – zaznaczył.
Przypomniał, że Poczta Polska już w styczniu 2023 r. wyemitowała pierwszy znaczek z wizerunkiem Mikołaja Kopernika z jego epitafium we Fromborku a w lutym – kopertę z nadrukowanym wizerunkiem domu Mikołaja Kopernika. „Zwieńczeniem tej triady poświęconej wybitnemu astronomowi jest ten znaczek, który przedstawia obraz Jana Matejki pt. Astronom Mikołaj Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem” – wyjaśnił. Jak wyjaśnił, w ten sposób w 2023 r. Poczta Polska chciała uhonorować również Jana Matejkę w związku z przypadającą właśnie 180. rocznicę urodzin malarza i 130. rocznicę jego śmierci. „Dokonaliśmy połączenia, by dwóch wielkich Polaków zaprezentować w jednej emisji filatelistycznej” – powiedział Falkowski.
Upamiętnić i zapamiętać
Rektor Akademii Katolickiej w Warszawie ks. prof. Krzysztof Pawlina podkreślił, że prezentacja znaczka pocztowego poświęconego Mikołajowi Kopernikowi ma podwójny charakter – ma upamiętnić i zapamiętać. „Upamiętnić, czyli oddać cześć, honor i uszanować wielkiego człowieka. Robimy to z okazji 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika. To chwila uszanowania uczonego i duchownego, który otworzył świat na nowe spojrzenie” – przypomniał.
Dodał, że to dzisiejsze spotkanie jest też podkreśleniem postawy Kopernika, który w liście do papieża Pawła III napisał, że „myśli uczonego są niezależne od osądu ogółu, ponieważ dążeniem uczonego jest (…) szukanie we wszystkim prawdy”. „Obraz Jana Matejki ukazuje człowieka przepełnionego myślami. Klęczy, zwrócony ku niebu i prowadzi rozmowę z Bogiem. W mojej interpretacji ukazuje to moment, w którym Kopernik już wie, ale sam nie może uwierzyć w to, co odkrył (…). Staje wobec tajemnicy, która się ujawniła” – zaznaczył.
Wobec tajemnicy
Zdaniem ks. prof. Pawliny, postać Kopernika ma pouczyć dzisiejszych uczonych, że nauka ma być interdyscyplinarna. „Wszechświat jest większy, niż nam się wydaje, dlatego dróg do jego poznania jest wiele i metod też. Trzeba mieć pokorę wobec tajemnicy, którą odkrywamy” – zastrzegł. Podkreślił, że jako ksiądz codziennie staje wobec tajemnicy realnej obecności Boga w sakramencie Eucharystii. „Jako teolog w swoim laboratorium wiary sprawuję mszę św. i nie widzę wprost Boga. Ale wiem i wierzę, że On jest. Myślicie, że to łatwe dla mnie wierzyć, że On jest pod postacią chleba i wina? Co przeżywają ci, którzy rozbijają cząstki atomu, dochodząc do tajemnicy? My wszyscy wtedy milczymy wobec tajemnicy” – mówił.
„Dzięki temu, że Kopernik był człowiekiem wielkich horyzontów, znalazł język do opisania tajemnicy. A dzięki temu, że był duchownym rozumiał, co to znaczy wielka tajemnica. Uczony, który klęczy przed Stwórcą. Rozum i wiara. Teologia i matematyka. Filozofia i astronomia. Jakiej nauki potrzebuje dzisiaj świat, aby umieć obchodzić się z tajemnicą? Pokornej, interdyscyplinarnej i odważnej” – ocenił.
Do projektu graficznego znaczka wykorzystano dzieło Jana Matejki pt. „Astronom Mikołaj Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem” pochodzące z 1873 r., przedstawiające Kopernika w trakcie obserwacji nieba z jego prywatnej wieży, znajdującej się na wzgórzu katedralnym we Fromborku.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |