Fot. cathopic.com

Pokolenie JP2 się kończy? [Dni Jana Pawła II w Krakowie]

W Krakowie rozpoczęły się we wtorek XII Dni Jana Pawła II. Duchowni, naukowcy, artyści będą zastanawiać się nad prawami człowieka i prawami narodów w kontekście nauczania papieża Polaka.

„Chciałbym, aby te dni były dobre i piękne, żeby były okazją do ubogacenia się myślą Karola Wojtyły i Jana Pawła II” – mówi metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski. Zaznaczył, że dla niego XII Dni Jana Pawła II są pierwszymi, w których może uczestniczyć jako metropolita krakowski.

Hasło tegorocznych Dni Jana Pawła II brzmi: „Prawa człowieka i prawa narodów”
Jak mówił metropolita krakowski, Jan Paweł II upominał się prawo do niezawisłości narodów w latach 80., zwłaszcza na początku swojego pontyfikatu, ale nadal pozostaje to dla dzisiejszych ludzi – wobec „współczesnej wędrówki ludów” – bardzo ważnym punktem odniesienia.

To problem całych narodów
„Zdajemy sobie sprawę z tego, że to, co się dzieje dzisiaj – czy w Afryce, czy na Bliskim Wschodzie, ale także gdy chodzi o dramatyczny proces przemieszczania się ludzi, to nie jest tylko problem tych ludzi, którzy cierpią, tracą życie, są zabijani czy wykorzystywani, ale to problem całych narodów i ziem, które ci ludzie opuszczają. Nie wiadomo, czy kiedykolwiek będą mogli wrócić, kto przyjdzie na ich miejsce, co stanie się z tymi narodami, jeśli ci ludzie zostaną rozproszeni tak dalece, że zapomną – może nie w pierwszym, ale w drugim pokoleniu – skąd pochodzą” – mówi arcybiskup. Podkreślił, że te sprawy trzeba patrzeć w kategoriach globalnych, a jednocześnie w kategoriach solidarności międzyludzkiej i solidarności między narodami.

„Trzeba wracać do tekstów Karola Wojtyły i Jana Pawła II by poprzez mądrość w nich zawartą i odpowiedzi, jakie dawał na tamte czasy, szukać odpowiedzi na te wyzwania, z którymi my się dzisiaj spotykamy i dla których nie ma łatwych i jednoznacznych odpowiedzi” – dodał abp Jędraszewski.

Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Dni Jana Pawła II ks. prof. Wojciech Misztal z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II podkreślił, że Dni mają być pomocne nie tylko w odkrywaniu wątków dotyczących praw człowieka w nauczaniu papieskim, lecz także w odkrywaniu własnych praw i obowiązków każdego człowieka, a także zobowiązań wobec innych ludzi.

Zależnościom między prawami jednostki a prawami społeczności będzie poświęcona główna sesja naukowa zaplanowana w czwartek w auli Collegium Novum UJ. Głos zabiorą m.in. kard. Stanisław Dziwisz, były włoski minister kultury i minister ds. europejskich Rocco Buttiglione, biskup kielecki Jan Piotrowski oraz siostra Małgorzata Chmielewska, która opowie o Kościele ubogich według Jana Pawła II. Jest też program artystyczny. W trakcie Dni w Akademii Muzycznej organizowana jest ogólnopolska sesja naukowa „Muzyka wobec poezji i nauczania Karola Wojtyły i Jana Pawła II”. Rozstrzygnięte zostaną także konkursy – literacki i fotograficzny – dla studentów i doktorantów.

Papieża kochamy, ale czy znamy?
„Rola tych konkursów jest nie do przecenienia. Szczególnie konkurs literacki daje młodym ludziom możliwość wgłębienia się w myśl Karola Wojtyły i Jana Pawła II” – mówiła prof. Zofia Zarębianka. „Często jest tak, że bardzo papieża kochamy, natomiast niekoniecznie znamy jego pisma” – dodała.

Koniec „pokolenia JP2”?
Tegoroczny konkurs literacki poświęcony prawom człowieka i prawom narodów nie wzbudził dużego zainteresowania – wpłynęło tylko dziewięć tekstów. „Czy to oznacza, że temat okazał się mało atrakcyjny dla młodzieży czy zbyt wymagający intelektualnie? Czy też – obym się myliła – miałoby to oznaczać wyraźny spadek zainteresowania, miałoby oznaczać, że mamy do czynienia z końcem pewnej formacji, końcem pokolenia JP2? Oby tak nie było” – powiedziała prof. Zarębianka.

Dni Jana Pawła II są organizowane od 2006 r. Tegoroczna dycja potrwa do czwartku. W przedsięwzięciu uczestniczą krakowskie uczelnie i szkoły wyższe z województwa małopolskiego. Wstęp na wydarzenia jest wolny.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze