Polecajcie babcie i dziadków wstawiennictwu świętych Joachima i Anny

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Księża biskupi zachęcają, aby polecać babcie i dziadków wstawiennictwu świętych Joachima i Anny, dziadków Jezusa, by okazywać im naszą miłość i szacunek oraz modlić się za dusze tych, których już nie ma z nami – mówi rzecznik KEP ks. Paweł Rytel-Andrianik.

Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski (KEP) podkreślił jednocześnie, że papież Franciszek podczas Światowych Dni Młodzieży w Krakowie wzywał, „by czerpać z życiowego doświadczenia babć i dziadków, by być z nimi, słuchać tego, co mają do powiedzenia i towarzyszyć im”. „Ojciec Święty zapowiedział, że zapyta młodych podczas najbliższych ŚDM w Panamie, czy spełnili jego prośbę” – powiedział ks. Rytel-Andrianik.

Wyjaśnił, że święci Joachim i Anna byli rodzicami Maryi, a więc babcią i dziadkiem Jezusa. „Ich liturgiczne wspomnienie, przypadające 26 lipca, jest dobrą okazją do modlitwy w intencji naszych babć i dziadków oraz okazywania im w tym dniu szczególnej życzliwości” – podkreślił.

Ks. Rytel-Andrianik wskazał, że kult świętych Joachima i Anny rozwijał się już w pierwszych wiekach chrześcijaństwa. W Jerozolimie przy Sadzawce Owczej zwanej Betesda powstał wówczas kościółek ku czci św. Joachima i Anny. Według miejscowej tradycji właśnie tu mieli mieszkać rodzice Matki Bożej i tutaj miała się urodzić Maryja.

Rzecznik Episkopatu podkreślił, że św. Anna jest także uznawana m.in. za patronkę kobiet rodzących, matek, wdów i położnych. „Imię Anna oznacza łaska, możemy przyzywać więc jej wstawiennictwa w trudnych życiowych sytuacjach. Jest wiele świadectw osób, które prosiły tą świętą o pomoc i zostały wysłuchane. W Polsce liczni pielgrzymi przybywają m.in. do Sanktuarium św. Anny na Górze św. Anny na Śląsku oraz do miejscowości Święta Anna pod Przyrowem koło Częstochowy” – zaznaczył.

Przypomniał, że jedno z najstarszych sanktuariów św. Anny w Polsce znajduje się w Prostyni na Podlasiu. Powołując się na biskupa drohiczyńskiego Tadeusza Pikusa zaznaczył, że jest ono związane z trzema papieżami. „Św. Jan Paweł II w 2004 r. podarował prostyńskiemu sanktuarium kielich mszalny, jaki otrzymał z okazji 50-lecia swych święceń kapłańskich. Papież Benedykt XVI w 2012 r. podniósł kościół w Prostyni do godności bazyliki mniejszej, a papież Franciszek w 2016 r. na Jasnej Górze poświęcił ozdoby w formie korony i nimbu na statuę Trójcy Przenajświętszej. Te ozdoby zostały nałożone na statuę podczas uroczystości 508. rocznicy objawień św. Anny w Prostyni, której przewodniczył prymas Polski abp Wojciech Polak” – wskazał biskup.

Rzecznik KEP zaznaczył, że rodzice Maryi – św. Joachim i Anna – są uznawani za patronów małżeństw.

Polecajcie babcie i dziadków wstawiennictwu świętych Joachima i Anny
6 (100%) 1 ocen.

Zobacz także
Wasze komentarze