fot. PAP/Stanisław Rozpędzik

Kraków: rodzinny piknik pod Oknem Papieskim

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Kilkaset dzieci wraz z rodzicami uczestniczyło w środę w Pikniku Rodzinnym pod Oknem Papieskim w Krakowie.

„Chcemy pokazać piękno miłości małżeńskiej i wartość rodziny” – mówił ks. dr Paweł Gałuszka, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Rodzin. Organizatorzy przygotowali dla najmłodszych atrakcje: dmuchane zamki i zjeżdżalnie, gry i zabawy oraz tańce w rytm największych dziecięcych przebojów.

Piknik zorganizował Wydział Duszpasterstwa Rodzin Kurii Metropolitalnej w Krakowie w 50-lecie jego istnienia i w 50. rocznicę ogłoszenia przez papieża Pawła VI encykliki „Humanae vitae” poświęconej małżeństwu i rodzinie.

fot. PAP/Stanisław Rozpędzik

„Gromadzimy się, żeby wspólnie świętować. Chcemy pokazać piękno miłości małżeńskiej i wbrew temu, co mówi świat, pokazać, że ta miłość najbardziej twórcza jest obecna w chrześcijańskich rodzinach. Często mamy do czynienia z próbą szukania jakichś wzorców na zewnątrz, ale kiedy patrzmy w istotę sakramentu małżeństwa i rodziny, tam jest solidny fundament, żeby zbudować coś, co da szczęście, satysfakcję i spełnienie” – mówił PAP ks. dr Paweł Gałuszka, dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Rodzin Kurii Metropolitalnej w Krakowie.

Dodał, że małżonkowie, którzy decydują się na związek sakramentalny, wybierają miłość, która „nigdy się nie kończy”. „Ona się zmienia. Encyklika Humanae vitae pokazuje, jak ta miłość przez małżonków musi być kształtowana. Trzeba ich świadomości i zaangażowania” – powiedział ks. dr Gałuszka. Jak podkreślił, piknik jest też okazją do przypomnienia, że wkład w tworzenie encykliki „Humanae vitae” miał kard. Karol Wojtyła.

fot. PAP/Stanisław Rozpędzik

Pod Oknem Papieskim bawiły się rodziny z różnych miejsc Polski, a także kobiety z dziećmi z Domów Samotnej Matki w Krakowie i w Wadowicach, bo – jak podkreślali organizatorzy – chodzi o to, by w Kościele, który jest wspólnotą, nie czuły się samotne i wiedziały, że inni się o nie troszczą.

W środę mija 50 lat od ogłoszenia encykliki papieża Pawła VI „Humanae vitae”, podejmującej tematykę zasad moralnych w dziedzinie przekazywania życia ludzkiego, ludzkiej rozrodczości i kontroli urodzin. Papież pracował nad nią pięć lat. „Jak sam przyznał na audiencji ogólnej po jej ogłoszeniu, okupił ją wielkim cierpieniem, długimi zmaganiami i konsultacjami. Miał jednak świadomość, że jako następca Piotra musi zająć jasne stanowisko w sprawie metod kontroli urodzin” – przypomniało w komunikacie biuro prasowe KEP. Dokument został opublikowany 25 lipca 1968.

fot. PAP/Stanisław Rozpędzik

Kraków: rodzinny piknik pod Oknem Papieskim
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze