fot. unsplash

Polscy i niemieccy biskupi razem na 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.
80-rocznicę wybuchu II wojny światowej poprzedzi ogłoszenie wspólnego słowa polskiego i niemieckiego Episkopatu pt: „Ze wspólnej pamięci rodzi się inspiracja dla wspólnej teraźniejszości i przyszłości”.

Z kolei w samą rocznicę – 1 września – w każdej polskiej katedrze biskupi sprawować będą Mszę św. w intencji pokoju oraz za ofiary tej tragicznej wojny. Taki plan modlitewnych obchodów tej rocznicy zapowiedział abp Wiktor Skworc, przewodniczący Komisji ds. Duszpasterstwa KEP.

Abp metropolita katowicki Wiktor Skorc w Kaplicy Różańcowej na Jasnej Górze podczas konferencji prasowej podsumowującej obrady biskupów diecezjalnych, fot. Waldemar Deska, PAP

Wiara w owoce modlitwy

– Jako ludzie wierzący, wierzymy głęboko w owocność modlitwy. Dlatego 1 września w 80-rocznicę II wojny razem z biskupami niemieckimi wzywamy do modlitwy: za ofiary i modlitwy o pokój – podkreślił abp Skworc po zakończeniu dzisiejszych obrad Rady Biskupów Diecezjalnych na Jasnej Górze.

Pokój jest wartością, która dziś jest najbardziej zagrożona, dlatego potrzeba naszego wspólnego głosu, wołania o pokój (abp Skworc)

Katowicki metropolita dodał, że mamy do tego szczególne prawo, gdyż Polska była pierwszą ofiarą II wojny i ponieśliśmy w niej ogromne ofiary ludzkie i materialne. Przypomniał, że niedługo po wojnie – dzięki inspiracji Kościoła – doszło do polsko-niemieckiego pojednania, który zapoczątkował list biskupów polskich do niemieckich z 1965 r. – Dlatego teraz mamy szczególne prawo, aby wspólnie występować, i apelować o pokój – i poinformował, że z okazji 80-rocznicy wybuchu II wojny światowej, biskupi polscy wraz z niemieckimi wydadzą wspólny dokument: „Ze wspólnej pamięci rodzi się inspiracja dla wspólnej teraźniejszości i przyszłości”.

 

Galeria (2 zdjęcia)
Zobacz także
Wasze komentarze