fot. Andrzej Grygiel/PAP

Polscy luteranie upamiętnią we wtorek rocznicę reformacji

Pamiątkę Reformacji będą obchodzili we wtorek wierni Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego. Wieczorem w świątyniach odprawione zostaną nabożeństwa. Zabrzmi też hymn luteranów „Warownym grodem jest nasz Bóg”, którego autorem był Marcin Luter.

„31 października jest obchodzony w Kościele Ewangelicko-Augsburskim jako Pamiątka Reformacji. Święto nawiązuje do ogłoszenia 95 tez przez augustiańskiego zakonnika ks. dr. Marcina Lutra. Ogłosił je 31 października 1517 roku w Wittenberdze zachęcając do dyskusji na temat pokuty i odpustów. Chciał również przypomnieć ówczesnemu Kościołowi o Bogu i jedynym źródle wiary, jakim jest Pismo Święte. Wydarzenie to zapoczątkowało Reformację, czyli odnowę Kościoła chrześcijańskiego” – przekazała PAP rzecznik Kościoła Agnieszka Godfrejów-Tarnogórska.

>>> Jak Boże Narodzenie świętują luteranie?

Zdaniem luterańskiego księdza Jana Byrta ze Szczyrku, Kościół w 1517 roku wrócił do korzeni, czyli do pierwszego prazboru, gdzie chrześcijanie codziennie spotykali się na czytaniu słowa Bożego i na łamaniu chleba. „Rozpoznawalni byli, bo cechowała ich miłość. Kościół w 1517 roku do tego wrócił. Należy to dalej pielęgnować, aby ewangelicy byli rozpoznawalni jak pierwsi chrześcijanie: po miłości do Boga, bliźniego i Ewangelii. Nasz region Śląska Cieszyńskiego cechowała zawsze zasada ewangelii: módl się i pracuj” – podkreślił.

Święto Reformacji jest jedynym oryginalnym świętem ewangelickim. Ponad połowa polskich luteranów mieszka na Śląsku Cieszyńskim. W niektórych tutejszych miejscowościach, między innymi w Wiśle, we wtorek odprawione zostanie centralne nabożeństwo dla wiernych wszystkich miejscowych parafii, podkreślające jedność Ciała, Ducha i wiary wyrażanej w miłości i nadziei.

Fot. Karolina Binek/Misyjne Drogi

Godfrejów-Tarnogórska powiedziała, że we wtorek w programie drugim TVP od godz. 17. transmitowane będzie nabożeństwo reformacyjne z kościoła św. Szczepana w Toruniu. „Z kolei w programie drugim Polskiego Radia, o godz. 18. będzie emitowane nabożeństwo z kościoła ewangelicko-reformowanego” – powiedziała. Parafie będą transmitowały nabożeństwa w internecie.

W minioną niedzielę luterańska młodzież wieczorem uczestniczyła w Skoczowie w „Nocy z Lutrem”, dorocznym spotkaniu organizowanym przez kościelne Centrum Misji i Ewangelizacji. „+Noc z Lutrem+, czyli tak naprawdę Młodzieżowym Świętem Reformacji. To okazja, żeby doświadczyć Kościoła – żywego i zmotywowanego do działania” – podkreśliła rzecznik Kościoła.

Godfrejów-Tarnogórska przypomniała, że Pamiątka Reformacji wypada w tym roku we wtorek. „Warto pamiętać, że osobom należącym do Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce przysługuje tego dnia prawo zwolnienia od nauki lub pracy” – podkreśliła.

Rzecznik przypomniała, że w 1517 roku Marcin Luter chciał przypomnieć ówczesnemu Kościołowi o Bogu i jedynym źródle wiary, jakim jest Pismo Święte. Przesłanie reformacji streszcza się w kilku zasadach. Tylko Jezus Chrystus jest zbawicielem, Bożym Synem. Nie ma innych pośredników między Bogiem a człowiekiem. Tylko z Bożej łaski przez wiarę człowiek jest usprawiedliwiony. Tylko Pismo Święte jest źródłem objawienia Boga i drogowskazem w życiu każdego chrześcijanina. Tylko poprzez słowo Boże głoszone w kazaniu i sakramentach Duch Święty budzi wiarę.

>>> Luteranie: kobiety duchowne mogą zostać proboszczami

Intencją Lutra nie było tworzenie nowego Kościoła, lecz zreformowanie istniejącego. Pięć wieków temu okazało się to niemożliwe. W 1521 r. Luter zerwał ze Stolicą Apostolską, a ówczesny papież Leon X obłożył go ekskomuniką.

Reformacja uruchomiła procesy, które nie tylko zmieniły sytuację religijną Europy, ale też zapoczątkowały przemiany w przestrzeni kulturowej, społecznej, gospodarczej i politycznej. Ewangelicyzm wpłynął na rozwój kultury, języków narodowych, szkolnictwa, muzyki sakralnej, działalności społecznej oraz świadomości obywatelskiej w Europie.

Kościół Ewangelicko-Augsburski w Polsce należy do rodziny Kościołów luterańskich. Liczy ponad 60 tys. wiernych, z których ponad połowa mieszka na Śląsku Cieszyńskim. Kościoły luterańskie na świecie liczą ok. 80 mln członków.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze