Fot. Flickr/EpiskopatNews

Polscy ojcowie synodalni podsumowują pierwszy dzień obrad synodu biskupów

2 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Relacje międzypokoleniowe, media społecznościowe, sport i duszpasterstwo, które jest w stanie odpowiedzieć na wyzwania młodzieży – to główne tematy pierwszej sesji synodu w Rzymie, podkreślają ojcowie synodalni z Polski.

Biuro prasowe KEP poinformowało PAP w środę, że „najczęściej poruszaną kwestią było słuchanie pytań młodzieży. Słuchanie, które wychodziłoby nie od pytań sztucznych, ale realnych” – powiedział abp Stanisław Gądecki, przewodniczący episkopatu Polski.

Rozmawiano także o młodych imigrantach. „Młodzi, którzy emigrują, zubażają kraj swojego pochodzenia, a ubogacają kraj, do którego przychodzą. Często wiara w Boga jest dla nich jedynym oparciem. Dla nas, biskupów, powstaje pytanie, czy my znamy tych młodych, którzy opuszczają nasze diecezje, oraz czy znamy tych, którzy przybywają do naszych diecezji” – zauważył abp Gądecki.

„Z radością przyjęliśmy fakt, że w obradach nawiązano również do wartości Światowych Dni Młodzieży, do bogactwa, jakie ze sobą niosą. Innym tematem była konieczność budowania centrów formacyjnych dla młodzieży, które działają 24 godz. na dobę z przestrzenią ekumeniczną i międzyreligijną, w poszukiwaniu Boga” – powiedział w wywiadzie abp Gądecki.

Poruszano również kwestie seksualności młodzieży, która jest determinująca w okresie dojrzewania. „Tutaj Kościół ma piękną misję do spełnienia, bo może głosić ewangelię miłości” – powiedział abp Grzegorz Ryś z Łodzi.

Abp Ryś zaznaczył, że najczęściej powtarzanym słowem do tej pory na synodzie jest słowo „słuchać”. Przy tym są poruszane ważne dla młodych kwestie, takie jak studia, praca i seksualność. „Są to tematy, od których możemy wychodzić do młodych, bo to są ich tematy” – powiedział.

Podczas synodu poruszono kwestię mediów społecznościowych, jako wielkiej szansy i wielkiego zagrożenia, jako rzeczywistości, w której młodzi żyją. „Należy o tym nie tylko mówić, ale podjąć konkretne działania” – powiedział bp Marek Solarczyk.

Jako pierwszy z ojców synodalnych z Polski głos zabrał bp Marian Florczyk. „Wielu biskupów odwoływało się do Jana Pawła II. Wracali do niego jako pomysłodawcy Światowych Dni Młodzieży i z jego nauki czerpali inspirację do swoich przemówień. Dla nas Polaków to bardzo miłe” – powiedział.

„Ważnym wątkiem omawianym przez biskupów była kwestia obecności młodych w sektorze sportowym. Współczesne społeczeństwo jest usportowione. Dokument roboczy synodu „Instrumentum laboris” zwraca uwagę, by Kościół był obecny w sektorze sportowym. Konferencja Episkopatu Polski prawdopodobnie jest jedyną w Europie i jedną z nielicznych na świecie, która ma delegata ds. duszpasterstwa sportowców. A zatem Kościół na Zachodzie wycofał się z życia sportowców, a Kościół w Polsce angażuje się w nie” – zaznaczył bp Florczyk.

Synod o młodzieży, wierze i rozeznawaniu powołania w Rzymie rozpoczął się 3 października i potrwa do 28 października.

Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze