Polska: Zmarł prof. Wolniewicz [WIDEO]

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Prof. Bogusław Wolniewicz zmarł w piątek w Warszawie w wieku 89 lat. Był wybitnym filozofem i logikiem, publicystą, jedną z aktywnych postaci polskiej debaty publicznej ostatnich lat.

Przez większość zawodowego życia związany z Instytutem Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego. W ostatnich latach związany z Radiem Maryja, gościł na TV Trwam, gdzie komentował wydarzenia społeczne i polityczne, znany m.in. z radykalnej krytyki Unii Europejskiej. Publikował teksty m.in. w „Naszym Dzienniku”.

Choć w wielu kwestiach identyfikował się z konserwatywnym sposobem myślenia, to istniały zagadnienia, w sprawie których prof. Wolniewicz zajmował stanowisko, które nie było kojarzone z prawicowym paradygmatem. Tak było np. w przypadku eutanazji, której filozof był zwolennikiem czy kwestii istnienia Boga, w której prof. Wolniewicz zajmował stanowisko agnostyczne, równocześnie negując możliwość ludzkiego życia po śmierci.

„Jest to człowiek, który przeszedł bardzo wielką ewolucję jeśli chodzi o swoje poglądy. W latach 70-tych prezentował się jako zdecydowany marksista. Potem stał się jednym z najbardziej żywych orędowników filozofii pozytywistycznej w Polsce. Stał się niezwykle ważny w życiu akademickim, przetłumaczył książki, które stały się fundamentem dla powstania neopozytywizmu” – powiedział PAP Hołówka.

Wskazał, że Wolniewicz uchodził za jednego z najlepszych ekspertów filozofii Ludwiga Wittgensteina austriackiego filozofa zajmującego się logiką, filozofią matematyki i umysłu.

Poniżej wykład prof. Wolniewicza

Polska: Zmarł prof. Wolniewicz [WIDEO]
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze