Włochy: zmarł kard. Tettamanzi, współpracownik Jana Pawła II

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Włoski emerytowany kardynał Dionigi Tettamanzi, współpracownik Jana Pawła II, uważany swego czasu za kandydata na papieża, arcybiskup Mediolanu w latach 2002-11, zmarł w sobotę w wieku 83 lat .

Tettamanzi w 1991 roku został powołany na sekretarza generalnego Włoskiej Konferencji Biskupiej; w 1995 roku został arcybiskupem Genui, a w 2002 roku przeprowadził do Mediolanu, który z około 5 mln wiernych i tysiącem parafii jest jedną z największych na świecie diecezji. Kardynałem został w 1998 roku.

Tettamanzi pomagał papieżowi Janowi Pawłowi II w przygotowaniu niektórych encyklik i część watykanistów uważała go za potencjalneggo kandydata na następnego papieża w 2005 roku. Był jednak mało znany poza rodzinnymi Włochami i konklawe wybrało na papieża Josefa Ratzingera.

 

Dostojnik, niegdyś jeden z najbardziej wpływowych włoskich hierarchów, mieszkał w ostatnich latach wraz z 20 księżmi w pochodzącej z XIX wieku willi Sacro Cuore w miejscowości Triuggio. Postanowił w reakcji na apel papieża Franciszka przyjąć tam grupę migrantów w wieku od 18 do 47 lat, oczekujących na azyl.

Papież Franciszek na wiadomość o jego śmierci napisał, że „z rozrzewnieniem myśli o nim i wspomina go z wdzięcznością”. Według papieża Tettamanzi, „troskliwy pasterz, całkowicie zorientowany na potrzeby i dobro kapłanów i wiernych, ze szczególnym uwzględnieniem problematyki małżeństwa i rodziny, bioetyki”, „dawał świadectwo ewangelii radośnie i posłusznie służył Kościołowi”.

Włochy: zmarł kard. Tettamanzi, współpracownik Jana Pawła II
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze