fot. Anna Przybycień, Radio Suwałki

Suwałki: Jarmark Kamedulski

1 min. zajmie Ci przeczytanie tego artykułu.

Jarmarku Kamedulskiego, rozpoczął się w sobotę w Suwałkach. Podczas imprezy można obejrzeć etiudę teatralną o historii miasta, a także kupić wiele lokalnych produktów, m.in. drewnianego kameduła oraz lokalne przysmaki.

Jarmark Kamedulski nawiązuje do pierwszych jarmarków, organizowanych przez założycieli Suwałk – zakonników kamedułów. Osadę Suwałki założyli w XVII w. zakonnicy kameduli, którzy mieszkali w pobliskim klasztorze w Wigrach. 3 marca 1720 roku przywilejem królewskim August II Mocny potwierdził prawa miejskie Suwałk. Dwóch kamedułów Romuald i Roch widnieje w herbie Suwałk. Jarmark rozpoczął się w sobotę barwnym korowodem, który przeszedł ulicami miasta. Odbywa się także wielki kiermasz rękodzieła, sztuki ludowej i tradycyjnej oraz jadła kresowego. Tradycyjnie w parku Konstytucji 3 Maja można kupić rękodzieło ludowe, lokalne potrawy, swojskie wędliny, potrawy, miody i nalewki. Jest też stoisko z drewnianymi figurkami, które rzeźbi Andrzej Kłaczkowski z Suwałk. Można u niego kupić figurki przedstawiające świątki, ale także kameduła wigierskiego.

Imprezę rozpoczęto w piątek galą, podczas której prezydent Suwałk wręczył coroczne nagrody „Włócznie Jaćwingów”. Specjalną włócznię z diamentem dostał artysta mieszkający na Suwalszczyźnie Andrzej Strumiłło, który kończy w tym roku 90 lat. W sobotę przed południem prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz odsłonił mural przedstawiający Reksia trzymającego kwiaty. Twórcą kreskówki jest nieżyjący już Lechosław Marszałek, który urodził się w Suwałkach 95 lat temu. Reksio obchodzi w tym roku 50 urodziny.

Jedną z atrakcji imprezy będzie w niedzielę etiuda teatralna przedstawiająca historię miasta z czasów carskich. Etiuda pt. „Okres carski, powstania narodowe” pokaże patriotyczną manifestację zwolenników działań niepodległościowych w tym czasie. Odbędą się także koncerty lokalnych zespołów ludowych, dziecięcych oraz suwalskiego chóru. Będzie można obejrzeć kabaret Grzegorza Halamy oraz koncerty Sylwii Grzeszczak i zespołu Enej.

fot. Anna Przybycień, Radio Suwałki

Suwałki: Jarmark Kamedulski
Oceń ten artykuł

Zobacz także
Wasze komentarze