fot. PAP/EPA/MAURIZIO BRAMBATTI

Portugalia: papież weźmie udział w tworzeniu muralu podczas spotkania z młodzieżą w Cascais

Franciszek namaluje „rewolucyjnym” pędzlem nowy świat, o którym marzą młodzi ludzie ze Scholas Occurrentes. 3 sierpnia, w ramach swojej wizyty w Portugalii z okazji Światowych Dni Młodzieży, papież uda się do Cascais, na zachód od Lizbony, aby spotkać się z chłopcami i dziewczętami, którzy uczestniczą w tej wspólnocie.

Podczas spotkania papież porozmawia z młodymi ludźmi i położy ostatnie pociągnięcie pędzla na 3-kilometrowym muralu, nad którym pracuje wspólnota. Spotkanie będzie zakończeniem projektu „Life Between Worlds” (Życie między światami), który polega na stworzeniu muralu łączącego światy. W wykonaniu tego dzieła sztuki uczestniczyli starsi, młodzi, bogaci, biedni, dzieci różnych religii i niewierzący oraz młodzi ludzie różnych narodowości. Końcowy akcent zostanie nadany przez papieża.

>>> To był dla nas czas integracji [NASZA RELACJA Z ŚDM]

Projekt „Życie między światami”

José María Del Corral, przewodniczący międzynarodowego ruchu Scholas Occurrentes, powiedział:

„Jesteśmy bardzo wdzięczni papieżowi Franciszkowi i organizatorom Światowych Dni Młodzieży Lizbona 2023 za podjęcie wysiłku odwiedzenia nas w Cascais i podzielenia się z nami tym doświadczeniem edukacyjnym, które zmienia nasze życie i daje nam poczucie, że możemy wstać i walczyć dalej. Wizyta papieża Franciszka w naszej siedzibie jest wyrazem uznania dla Scholas za zaangażowanie w wysokiej jakości edukację, integrację i promowanie wartości ludzkich”.

Projekt „Życie między światami” ma na celu ucieleśnienie wizji pedagogicznej papieża Franciszka poprzez podkreślenie znaczenia „pomiędzy”, gdzie ma miejsce spotkanie między ludźmi, między ludźmi a światem, między światem a życiem, gdzie życie odzyskuje swój sens. Projekt ten obejmuje stworzenie 3-kilometrowego muralu zrodzonego z międzyreligijnych, międzypokoleniowych i międzykulturowych spotkań przeprowadzonych w ramach przygotowań do wizyty papieża Franciszka we wspólnocie Scholas w Cascais w Portugalii.

Fot. EPA/PAULO NOVAIS

Mural „Życie między światami”, stworzony przez całą społeczność, powstał w siedzibie Scholas, gdzie młodzi ludzie z różnych krajów spotkali się, aby podzielić się swoimi smutkami i marzeniami oraz stworzyli intrygujące dzieło sztuki, tj. urzeczywistnili tzw. „klasę bez ścian”. Przez dwa tygodnie młodzi ludzie spotykali się i doświadczali tego każdej z części projektu: sztuki, zabawy i myśli. Ponad 2000 osób uczestniczyło w tworzeniu muralu, w grupach od 5 do 10 osób, które wspólnie stworzyły 300 murali, które zostały połączone w jedno dzieło sztuki.

Scholas Occurrentes

Scholas Occurrentes to światowa sieć szkół pod patronatem Kościoła katolickiego, utworzona w celu wspierania więzi między wszystkimi szkołami na świecie. Jej misją jest „integracja uczniów poprzez inicjatywy technologiczne, sportowe i artystyczne, które wspierają wychowanie do kultury spotkania”. Stawia sobie za zadanie dzielenie się projektami, zwłaszcza ze szkołami z mniejszymi środkami, na rzecz edukacji bez wykluczeń.

Pierwsze placówki tego rodzaju powstały po podpisaniu odpowiedniego porozumienia przez sławnych piłkarzy: Argentyńczyka Lionela Messiego i Włocha Gianluigiego Buffona w siedzibie Papieskiej Akademii Nauk 13 sierpnia 2013 r. Odbył się wówczas towarzyski mecz piłki nożnej dla uczczenia papieża między drużynami Argentyny i Włoch.

Poprzednikami Scholas Occurentes były programy „Szkoły Sąsiedzkie” i „Szkoły Siostrzane”, powstałe z inspiracji ówczesnego arcybiskupa Buenos Aires kard. Jorge Mario Bergoglio. Ich linią przewodnią były słowa obecnego papieża: „Połączyć szkoły, sport i solidarność”. Uważał on, że znane postacie, zwłaszcza sportu, będą wychowywać miliony dzieci swoim przykładem oraz że sport i sztuka ludowa stanowią wspaniałe narzędzia kształtowania wartości.

19 marca 2014 r. Stolica Apostolska oficjalnie uznała Scholas Occurrentes za prywatną fundację, podlegającą od sierpnia 2015 r. Kongregacji ds. Duchowieństwa. Przewodniczą jej profesorowie José María del Corral i Enrique Palmeyro, którzy wraz z bp. Marcelo Sanchezem Sorondo tworzą kierownictwo Scholas.

Fundacja ma własny hymn „Sembradores del encuentro” (Siewcy spotkania). Tworzy sieć ponad 400 tys. instytucji edukacyjnych w 190 państwach. Ma 15 siedzib w różnych krajach: Argentynie, Chile, Watykanie, Kolumbii, Hiszpanii, Haiti, Włoszech, Meksyku, Mozambiku, Panamie, Paragwaju, Portugalii, Rumunii, Japonii i USA. W najbliższych latach zamierza otworzyć siedziby w kolejnych państwach.

Wybrane dla Ciebie

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze