Powstała ekologiczna podpałka z odpadów po wypaleniu ziaren kawy
Naukowcy Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego (ZUT) w Szczecinie wykorzystali łuski kawy, aby stworzyć podpałkę do grilla i kominków.
Łuski kawy są niezwykle delikatnym, lekkim i tłustawym odpadem. Jak poinformował ZUT na swoich stronach internetowych, o ich wykorzystanie do naukowców zwróciła się jedna ze szczecińskich palarni kawy. Zespół prof. Katarzyny Wilpiszewskiej z ZUT dodał do łusek kawy spoiwo (stearynę i/lub parafinę i/lub wosk sojowy i/lub wosk palmowy i/lub wosk pszczeli), a całość sprasował w podwyższonej temperaturze.
>>> Trędowaci, msza, kawa i ciapata [MISYJNE DROGI]
„Dodanie spoiwa poprawiło właściwości hydrofobowe i palność podpałki. Dzięki temu badacze ZUT otrzymali płytki, które po pocięciu mogą służyć jako podpałka, np. do grilla czy kominków” – podała uczelnia.
Badania trwały kilka miesięcy, a zakończyły się w pierwszym półroczu 2021 r. Oprócz prof. Katarzyny Wilpiszewskiej nad rozwiązaniem pracowała także mgr inż. Dorota Skowrońska oraz prof. Krzysztof Kowalczyk z Wydziału Technologii i Inżynierii Chemicznej.
>>> Włochy: tańsza kawa, jeśli klient przyjdzie do baru ze swoją filiżanką, łyżeczką i cukrem
Jak poinformowała uczelnia, Urząd Patentowy RP udzielił patentu na ten wynalazek. Regionalne Centrum Innowacji i Transferu Technologii ZUT będzie teraz szukać możliwości jego komercjalizacji.
Wybrane dla Ciebie
Czytałeś? Wesprzyj nas!
Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!
Zobacz także |
Wasze komentarze |