fot. unsplash / Mayur Joshi

Powstanie jednolita platforma dostępu do materiałów nt. buddyzmu z całego świata

Jednolita akademicka platforma informacyjna z systemem dostępu do materiałów i książek nt. buddyzmu w bibliotekach naz całego świata powstanie w Rosji.

Jest to jeden z wyników I Międzynarodowego Forum Buddyjskiego w tym kraju, które w dniach 17-19 sierpnia odbyło się w stolicy Republiki Buriacji – Ułan Ude pod hasłem „Tradycyjny buddyzm a wyzwania współczesności” z udziałem naukowców i wiernych z Rosji i 13 innych państw. Komentując uchwałę Forum w tej sprawie przewodniczący Fundacji Wspierania Oświaty i Badań Buddyjskich, dyrektor Instytutu Krajów Azji i Afryki Moskiewskiego Uniwersytetu Państwowego im. M. Łomonosowa prof. Aleksiej Masłow zaznaczył, że przyszła platforma będzie otwarta dla wszystkich wyznawców buddyzmu lub badających i interesujących się nim. Zapowiedział, że prace nad stworzeniem tego portalu rozpoczną się jeszcze w tym roku.

>>> Drogi życia monastycznego w religiach świata

Umacnianie wspólnoty buddystów i badaczy z różnych krajów

Końcowa rezolucja Forum wspomina też o powołaniu międzynarodowego stowarzyszenia studiów i edukacji buddologicznych, które – w zamierzeniu uczestników tego wydarzenia – ma sprzyjać umacnianiu wspólnoty buddystów i badaczy z różnych krajów.

Nowy Rok w Tajlandii Fot. PAP/EPA/RUNGROJ YONGRIT

Zdaniem A. Masłowa, „jednym z bardzo ważnych, stojących przed nami problemów, jest złożoność przekładów tekstów buddyjskich na inne języki, ponieważ pierwsze takie materiały powstały w języku palijskim, tworząc tzw. Kanon Palijski”. Tłumaczono je wielokrotnie na różne języki, np. chiński, staro- i nowomongolski czy rosyjski i oczywiście są duże różnice w odczytywaniu i rozumieniu wielu słów – oświadczył naukowiec. Dlatego za bardzo ważne i pierwszoplanowe zadanie uznał on zestawienie i porównanie terminologii oraz sporządzenie na tej podstawie nowego słownika terminów buddyjskich, a udział w tym przedsięwzięciu winni wziąć zarówno duchowni, jak i najwybitniejsi naukowcy.

W Rosji będą także nadal trwać prace nad przykładem i wydaniem prac buddyjskich, zarówno klasycznych, jak i współczesnych. Planuje się też wydawać czasopismo naukowe nt. badań buddologicznych – zapewnił przewodniczący Fundacji. Wskazał, że należy do tego wciągnąć czołowych uczonych np. z Buriacji, Kałmucji i Tuwy, a więc tych republik w składzie Federacji Rosyjskiej, w których przeważa buddyzm, ale również z Moskwy, Sankt-Petersburga, z dacanów (klasztorów buddyjskich), Rosyjskiej Akademii Nauk i z zagranicy. Wszyscy oni winni omawiać i rozwiązywać pilne problemy buddyzmu.

„Naszym zadaniem jest pokazanie, iż buddyzm jest nie tylko codzienną wiarą, ale także bardzo poważnym systemem naukowym, naukowo-filozoficznym i naukowo-religijnym” – podkreślił Masłow.

„Tradycyjny buddyzm a wyzwania współczesności”

Międzynarodowe Forum Buddyjskie pod hasłem „Tradycyjny buddyzm a wyzwania współczesności” obradowało w Ułan Ude w dniach 17-19 sierpnia z udziałem gości z różnych części Rosji oraz ponad 80 delegatów z 13 krajów, m.in. z Chin, Indii, Mianmy, Mongolii, Nepalu, Sri Lanki, Tajlandii i Wietnamu. Wśród uczestników byli przedstawiciele organizacji naukowych i społecznych, prorektorzy uniwersytetów buddyjskich z Chin i Mongolii, mnisi z chińskiego klasztoru Szaolin i inni. Organizatorami wydarzenia były Tradycyjna Buddyjska Sangha Rosji, rząd Buriacji, Fundacja Wspierania Oświaty i Badań Buddyjskich przy wsparciu Fundacji Roskongress. Spotkanie to było częścią obchodów 100-lecia Republiki Buriacji.

Czytałeś? Wesprzyj nas!

Działamy także dzięki Waszej pomocy. Wesprzyj działalność ewangelizacyjną naszej redakcji!

Zobacz także
Wasze komentarze